Menu
Menu

Polskie banki są w dobrej kondycji

Polskie banki są w dobrej kondycji, a stabilność sektora jest wzmocniona przez pełny nadzór regulatora i gwarancje depozytów. To wniosek Leszka Skiby, prezesa Banku Pekao SA, który podczas kongresu Impact’23 wziął udział w dyskusji na temat kondycji sektora finansowego w czasach wysokich stóp procentowych i inflacji.

monety - polski złoty

Wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, czyli upadłości, połączenie ratunkowe banków, rodzi pytania o to, czy sektor jest stabilny. Z polskiego punktu widzenia możemy powiedzieć, że nasze banki są bezpieczne, mamy gwarancje depozytów i same banki są w dobrej kondycji – powiedział prezes Pekao.

Jednocześnie zauważył, że banki powinny skupiać się na swojej zasadniczej działalności. − Ważne, by robiły to, co do nich należy – udzielały kredytów, które będą pozwalały rozwijać się polskim firmom, i tych odpowiadających na zapotrzebowanie klientów indywidualnych, np. kredytów mieszkaniowych – dodał.

Mówiąc o ryzykach, które mogą zakłócić działalność sektora finansowego, nadmienił wystąpienie słynnego amerykańskiego ekonomisty Nassiba Taleba, które otwierało Impact’23. − Nassib Taleb mówił, że w dzisiejszych czasach banki w swoje funkcjonowanie mają wpisaną asymetryczność. Klient może spłacić kredyt albo go refinansować, ale banki nie mogą zrobić czegoś symetrycznego. I ta asymetryczność jest problemem – stwierdził prezes Banku Pekao S.A.

Zauważył też, że znaczna część gotówki wypłaconej rok temu nie wróciła do banków. − Większość banków preferuje lokaty czy konta oszczędnościowe na poziomie 7−8 proc. Takie wartości są atrakcyjne z punktu widzenia klientów. Osób, które zdecydowały się na wpłaty czy w postaci depozytów, czy na konta oszczędnościowe, było całkiem sporo – mówił Skiba.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.