Menu

Menu

Polska zamyka światowy TOP10 pod względem szczepień przeciwko Covid-19

W zestawieniu „Our World in Data”, przygotowanym przez Uniwersytet Oksfordzki, Polska jest obecnie na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem odsetka populacji, który otrzymał dwie dawki szczepionek przeciwko Covid-19. W skali globalnej zajmuje 10. miejsce na świecie.

Jak wynika z oficjalnych danych, do 12 marca w Polsce w pełni zaszczepiło się 4,2 proc. ludności. W Unii Europejskiej lepszy wynik − 8,7 proc. − ma jedynie Malta. W skali całej Europy wyprzedzają nas: Serbia (10,9 proc.), Norwegia (4,6 proc.; stan na 11 marca) i Szwajcaria (4,3 proc. do 10 marca).

Światowym liderem bezapelacyjnie jest Izrael, gdzie obie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech (jedynej tam stosowanej) przyjęło już 47,7 proc. populacji. W czołówce są też takie kraje, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc.), Bahrajn (12,5 proc.) i USA (11 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazło się też Chile − lider w Ameryce Południowej. Tam w pełni zaszczepiono 9,3 proc. mieszkańców. Światową czołówkę zamyka Polska. Podobny wynik mają obecnie Węgry (4,1 proc.) oraz Maroko (4 proc.), które ma najwyższy odsetek zaszczepionych w Afryce.

Ze względu na politykę odkładania drugiej dawki o co najmniej 12 tygodni w Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepiono dotychczas 2,3 proc. mieszkańców. Jednocześnie aż 34,9 proc. społeczeństwa zamieszkującego Wyspy, a więc ponad 1/3 wszystkich mieszkańców, otrzymała co najmniej jeden zastrzyk, co daje trzecie miejsce na świecie.

Pod względem łącznej liczby podanych dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców Polska zajmuje 9. miejsce w UE (11,9). Najlepiej wypada Malta (26,5), za nią plasują się Węgry (17,7) i Dania (14,3). Unijną stawkę zamykają Bułgaria (4,9), Łotwa (5,1) i Chorwacja (6,5). Na świecie w tej kategorii również pierwszy jest Izrael (107), zaś kolejne miejsca należą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (65,9) i Wielkiej Brytanii (37,2).

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.