Menu

Menu

Podpisana umowa na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak 1 lipca podpisał w Świdniku umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149. Nowoczesne śmigłowce trafią na wyposażenie polskich sił lądowych już w przyszłym roku.

szef MON Mariusz Błaszczak

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę wielozadaniowych śmigłowców typu AW149

Jak zaznaczył minister Błaszczak, zakup ten jest ważny w kontekście sytuacji międzynarodowej. Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. − To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy − powiedział.

Szef MON wyraził zadowolenie, że umowa wspiera rozwój PZL Świdnik. − Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku – podkreślił. Pierwsze śmigłowce będą gotowe już w przyszłym roku. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, to niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, napaści Rosji na Ukrainę i tego, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. − W związku z tym polskie władze podjęły decyzję, by skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego − zaznaczył.

Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł i dotyczy 32 śmigłowców AW149, czyli dwóch eskadr śmigłowców. W ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.