Menu

Menu

Podatek od dochodów uzyskanych za granicą – jak i kiedy trzeba się rozliczyć?

Podatek od dochodówObowiązek składania deklaracji w kraju mają wszyscy polscy rezydenci podatkowi. Podatek od dochodów uzyskanych za granicą jednak może nie być odprowadzony dzięki zasadzie zwolnienia z progresją. Jak pisze portal Money.pl, każda osoba uznana za polskiego rezydenta podatkowego musi rozliczać się w Polsce, nawet jeśli pracuje i rozlicza się za granicą.

Każdy, kto posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce i przebywał w danym roku na terenie Polski przez dłużej niż 183 dni, jest polskim rezydentem podatkowym.

Rozliczeniu w polskim urzędzie skarbowym – pisze Money.pl – podlegają: osoby oddelegowane do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę. Taka osoba rozlicza się wyłącznie w Polsce. Jeżeli jednak przebywa w innym kraju dłużej, niż 183 dni, wówczas również tamtejszy urząd może zażądać, by rozliczyć podatek od dochodów.

Drugi przypadek stanowi praca dla zagranicznego pracodawcy na terenie Polski. Jeśli pracownik jest polskim rezydentem podatkowym, to może odprowadzać podatek tylko w Polsce. W takim przypadku jednak musi on sam zadbać o wpłacanie zaliczek, a następnie rozliczyć się z podatku.

Trzecim przypadkiem, w którym trzeba złożyć PIT w Polsce jest praca zarobkowa za granicą osoby, która w danym roku rozliczeniowym przebywała w ojczyźnie dłużej niż 183 dni. W takim przypadku rozliczenie odbywa się w obu krajach. Jeśli natomiast ktoś przebywał w Polsce krócej niż 183 dni, wówczas podatek od dochodów uzyskanych za granicą rozliczany jest wyłącznie w kraju, w którym dana osoba świadczyła pracę. Oczywiście dochody uzyskane danego roku w Polsce muszą tu zostać rozliczone.

Podatek od dochodów i jego naliczanie

Przy składaniu deklaracji podatkowej konieczne jest przeliczenie dochodów uzyskanych za granicą na złotówki. W formularzu PIT wpisuje się zawsze kwotę w złotówkach. Przeliczenia dokonuje się z obcej waluty na podstawie średniego kursu Narodowego Banku Polskiego. Pod uwagę należy wziąć kurs waluty z dnia poprzedzającego otrzymanie każdej wypłaty. Wyliczenie takie jest więc dość czasochłonne.

Wyliczony dochód wpisuje się w rubrykę formularza PIT: “Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej (przeliczone na złote)”. Osobom przebywającym za granicą w celu podjęcia pracy czasowej przysługuje dzienna dieta wysokości 50 euro. Należy od podstawy opodatkowania odliczyć 30% tej kwoty pomnożonej przez liczbę dni pracy.

Przed rozliczeniem podatku trzeba sprawdzić, jaki rodzaj umowy o podwójnym opodatkowaniu został podpisany z danym krajem? Od tego zależy, czy i w jakiej formie płatnik będzie musiał zapłacić w Polsce podatek od dochodów i czy będzie mógł skorzystać z metody zwolnienia z progresją? Metoda ta umożliwia uniknięcie opodatkowania tego samego dochodu w dwóch krajach.

Źródło – Money.pl

2 odpowiedzi na “Podatek od dochodów uzyskanych za granicą – jak i kiedy trzeba się rozliczyć?”

  1. podatkowy patriota pisze:

    Kazdy Polak powinien placic podatki w Polsce, niezaleznie czy mieszka w Polsce, UK czy USA. Jak im sie nie podoba – oddac paszporty, bo niewdziecznicy na nie nie zasluguja

  2. Gall pisze:

    (podatkowy patriota) zmień ksywkę na podatkowy poborca, płacić im podatek za co za złodziejstwo i rozsprzedanie całej polski, ty chyba się człowieku nie zastanowiłeś co piszesz, no pod warunkiem że jesteś podatkowym urzędasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.