Menu
 • Menu

  Planujesz kupno mieszkania? Zobacz, jak możesz sprawdzić dewelopera

  Kupno mieszkania lub domu to poważny krok i najczęściej największy wydatek w życiu człowieka. Dlatego decyzja o wyborze dewelopera powinna być na wskroś przemyślana. W natłoku ofert i promocji łatwo jest się pogubić i dokonać niewłaściwego wyboru. A wycofanie się jest bardzo trudne – pochłania koszty, czas i wymaga załatwienia wielu formalności.

  Zanim zdecydujesz się podpisać umowę na zakup lokalu z rynku pierwotnego, zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, jak profesjonalnie sprawdzić wiarygodność dewelopera.

  jak sprawdzić dewelopera

  Prospekt informacyjny dewelopera

  Prospekt informacyjny to rodzaj informacji o deweloperze, który powinien być udostępniony wszystkim zainteresowanym osobom. Prospekt informacyjny dewelopera różni się od broszur czy ulotek spotykanych w innych instytucjach tym, że jego treść uregulowana jest ustawą deweloperską. Zgodnie z ustawą prospekt powinien zawierać m.in.:

  • dane o deweloperze,
  • informacje o zakończonych inwestycjach budowlanych dewelopera,
  • wzmianki o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych sądowych i administracyjnych (gdy kwota egzekucji przekracza 100 000 zł),
  • dane o realizowanej inwestycji (np. plan zagospodarowania sąsiadujących działek),
  • opis konkretnych budynków budowanych w inwestycji (np. liczba lokali i miejsc postojowych w garażu),
  • terminy rozpoczęcia i zakończenia budowy.

  Za podanie w prospekcie nieprawdziwych informacji deweloperowi grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

  Gdzie sprawdzić dewelopera?

  Do podstawowych źródeł informacji o deweloperze należą państwowe rejestry takie jak: CEIDG, KRS czy baza REGON. Wszystkie one są otwarte i bezpłatne, a to znaczy, że wystarczy dostęp do internetu, aby potwierdzić, że deweloper istnieje. To jednak za mało, aby być pewnym, że masz do czynienia z solidnym deweloperem.

  Weryfikację rzetelności dewelopera rozpocznij w sieci. Warto odszukać grupy i fora zrzeszające zarówno mieszkańców ukończonych lokali, jak i tych będących w początkowej fazie inwestycji. Rozgoryczeni współpracą klienci częściej niż ci zadowoleni dzielą się swoimi doświadczeniami. Oczywiście do wpisów podejdź z rozsądkiem, jednakże wiele negatywnych postów powinno spowodować zapalenie się lampki ostrzegawczej.

  Kolejny krok to wizyta osobista w siedzibie wybranego dewelopera. Żaden wiarygodny deweloper nie powinien mieć problemów z przedstawieniem sprawozdań finansowych i innych dokumentów potwierdzających jego dobrą sytuację finansową.

  Koniecznie sprawdź (np. w prospekcie informacyjnym), czy budowa osiedla będzie finansowana z własnych środków, czy z kredytu bankowego. Ta druga opcja, wbrew pozorom, powinna Cię ucieszyć. Uzyskanie kredytu oznacza, że deweloper pomyślnie przeszedł weryfikację w banku, który najpewniej sprawdził go we wszelkich możliwych instytucjach (Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej, itd.).

  Jakie pułapki mogą czyhać u dewelopera?

  Wybierając dewelopera, należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Co prawa, od momentu wejścia w życie ustawy deweloperskiej, ewidentne oszustwa już prawie się nie zdarzają, jednakże niekorzystne zapisy w umowie deweloperskiej mogą uprzykrzyć życie nabywcy. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę na zakup mieszkania lub domu?

  1. Zadbaj, aby już umowa rezerwacyjna była umową notarialną. Deweloperzy często przygotowują ją w formie umowy cywilno-prawnej, co skutkuje tym, że deweloper może się z niej wycofać praktycznie bez konsekwencji. Umowa notarialna jest droższa niż cywilno-prawna, i to argument ceny jest najczęściej przywoływany przez deweloperów.
  2. Powinieneś wiedzieć, że (zdaniem UOKiK) zapis o możliwości waloryzacji ceny lokalu ze względu na wzrost kosztów materiałów i pracy jest niedopuszczalny. Taka klauzula powoduje, że ostateczna cena lokalu jest nieznana i najczęściej zapowiada, że nabywca będzie musiał dopłacić. Umowa powinna być tak skonstruowana, żeby ewentualna zmiana ceny mogła wystąpić wyłącznie z powodów obiektywnych.
  3. Zwróć uwagę na zapis o dopuszczeniu wykorzystania zamiennych materiałów budowlanych. Ten punkt znaczy, że deweloper będzie mógł użyć tworzyw niższej jakości, które negatywnie wpłyną na stan techniczny lokalu lub całego budynku.
  4. Zatroszcz się, aby w umowie znalazły się wyraźnie oznaczone terminy oddania lokalu do użytkowania. Zwróć uwagę na zwroty: „termin zakończenia prac budowlanych” i „termin przeniesienia prawa własności lokalu”. To nie są synonimy, lecz określenia zupełnie innych zdarzeń prawnych. Pierwsza data definiuje termin faktycznego zakończenia prac na budowie, a druga – podpisania umowy, na podstawie której zostanie przeniesiona na Ciebie własność lokalu. Zazwyczaj te terminy dzieli kilka tygodni, podczas których deweloper zajmuje się uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

  Aby być w 100% pewnym, że w umowie nie ma żadnych kruczków prawnych, warto skonsultować jej treść z prawnikiem np. prawnik nieruchomości Warszawa. Zweryfikuje on poprawność postanowień umowy, jak i oceni wiarygodność dewelopera. Nawet w przypadku kiedy umowa będzie skonstruowana należycie, prawnik podpowie, co można w niej poprawić, aby była korzystniejsza. Deweloperzy z reguły chętnie zgadzają się na negocjacje zapisów.

  Pomyśl, zanim podpiszesz

  Kupno mieszkania to zbyt poważna decyzja, aby podejmować ją pod wpływem emocji. Jej konsekwencje możesz odczuwać przez wiele lat, a niekiedy całe życie. Czasem deweloperzy stosują sztuczki psychologiczne, naciskają na szybką decyzję. W końcu, jak każdemu przedsiębiorcy, im także zależy na szybkiej sprzedaży swojego towaru. Nie powinieneś im ulegać i każda, nawet najmniejsza wątpliwość co do wiarygodności dewelopera, powinna być przez Ciebie zweryfikowana.

  Sprawdzenie wiarygodności dewelopera to pierwszy krok przed zakupem mieszkania. Przeczytaj i dowiedz się na co zwrócić uwagę, aby później nie żałować.

  Autor: Justyna Czerwińska

   

   

  6 odpowiedzi na “Planujesz kupno mieszkania? Zobacz, jak możesz sprawdzić dewelopera”

  1. hanna48lat pisze:

   Ciekawe, jak będzie z cenami mieszkań po koronawirusie

  2. emilio89 pisze:

   Z tym wyszukiwaniem informacji o deweloperze na grupach internetowych to prawda. Ja zignorowałem negatywne wpisy (a że to ludzie przesadzają, a może to konkurencja pisze itd.) i do tej pory bujam się z wadliwym mieszkaniem a deweloper śmieje mi się w twarz.

  3. zator pisze:

   Dewelopera warto sprawdzić osobiście. Ja tak zrobiłem i nie żałuje 🙂 Nie powiem, u kogo kupiłem mieszkanie, żeby nie było reklamy, ale napiszę tylko, istnieją solidni i uczciwi deweloperzy

  4. pyzul87877 pisze:

   Niedlugo podpisuje umowe przedwstepna z developerem. Poradzcie prosze na co
   mam zwrocic uwage?

   pozd.
   judyta

  5. pabiatan pisze:

   Poleci ktoś dobrego dewelopera w Warszawie? Bo tak czytam i włos się na głowie jezy – odwalanie kichy, niedoróbki, najtansze materialy, patologiczne sąsiedztwo, nieterminowość.

  6. fdsafd pisze:

   Teraz po koronowirusie chyba można spodziewać się spadku cen? Bo to co było do tej pory to nie dla normalnych ludzi, pracuj pół roku, żeby zarobić na metr mieszkania?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *