Panele fotowoltaiczne w przemyśle: przykłady zastosowań i korzyści
Rosnące ceny prądu dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale także zakłady przemysłowe. Wyższe rachunki za energię elektryczną powodują zwiększenie kosztów produkcji i zmniejszenie konkurencyjności zarówno na rodzimym, jak i światowym rynku. Z tego względu wiele przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii, wśród których prym wiodą panele fotowoltaiczne. Dlaczego warto sięgnąć po tego typu rozwiązania i jakie korzyści dla przemysłu niosą instalacje fotowoltaiczne?
Prąd z paneli fotowoltaicznych – zastosowanie w przemyśle
Fotowoltaika wykorzystuje technologię pozwalającą przekształcać energię płynącą ze światła słonecznego w energię elektryczną. Jest jej czystym i odnawialnym źródłem. Doskonale sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle, który według danych GUS zużywa blisko 1/3 konsumpcji energii w Polsce. Panele fotowoltaiczne mogą służyć do pozyskiwania energii wykorzystywanej do oświetlania pomieszczeń, hal produkcyjnych i magazynowych, a także do zasilania urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Doskonale sprawdza się też jako źródło energii dla klimatyzatorów oraz systemów grzewczych. Wykorzystuje się ją również do ogrzewania wody i wytwarzania pary wodnej używanej w niektórych gałęziach przemysłu.
Panele fotowoltaiczne w przemyśle – oszczędność i niezależność energetyczna
Instalacja fotowoltaiczna niesie szereg korzyści dla przemysłu. Najważniejszą z nich jest obniżenie kosztów za energię elektryczną i zmniejszenie ogólnych rozchodów przedsiębiorstwa. Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej koszt za energię w 2035 roku przekroczy 400 zł za MWh. Warto przy tym podkreślić, że w ostatnich latach ceny ogniw fotowoltaicznych oraz koszty ich montażu znacząco spadły. W praktyce oznacza to, że inwestycja w panele fotowoltaiczne może zwrócić się już po kilku latach. Koszty konserwacji paneli fotowoltaicznych nie są wysokie w porównaniu z oszczędnościami, jakie można uzyskać, decydując się na ich montaż. Nie można zapominać również o tym, że instalacja zapewnia w dużej mierze niezależność od zakładu energetycznego. Jest to szczególnie istotna kwestia w dobie coraz poważniejszego zagrożenia blackoutem. Według badań przeprowadzonych przez Kantar ponad 40% przedsiębiorstw nie posiada żadnych zabezpieczeń na wypadek przerw w dostawach prądu.
Panele fotowoltaiczne – korzyści dla przemysłu i dla środowiska naturalnego
Instalacja fotowoltaiczna dla przemysłu jest ponadto rozwiązaniem sprzyjającym środowisku naturalnemu. Wykorzystując odnawialne źródło energii, pozwala ograniczyć ogólne zużycie węgla jako paliwa energetycznego. Tym samym zmniejsza degradację środowiska oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Przyczynia się nie tylko do ochrony zasobów przyrody, ale jest świetnym działaniem wizerunkowym dla firmy, szczególnie w zakresie zrównoważonego rozwoju i obniżenia śladu węglowego. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna pozwala zwiększyć kapitał firmy.
Dodaj komentarz