Menu

Menu

Paleta kolorów RAL przy produkcji wyrobów silikonowych

Silikony to syntetyczne polimery krzemoorganiczne, charakteryzujące się między innymi wysoką odpornością chemiczną, dobrą elektroizolacyjnością, a także niepalnością. Mogą występować w formie olejów, żywić lub elastomerów, czyli materiałów cechujących się wysoką elastycznością.

Te ostatnie znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie różnego rodzaju – wykonuje się z nich między innymi uszczelki, profile, płytki oraz detale. Niezbędnym etapem produkcji jest nadaniem elementom silikonowym odpowiedniej barwy. W procesie tym wykorzystuje się paletę kolorów RAL.

Paleta kolorów RAL

Czym jest paleta RAL?

Skrót RAL pochodzi od niemieckiej instytucji Reichsausschuss für Lieferbedingungen, utworzonej w latach 20-tych XX wieku (od lat 1908 roku nazywanej Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung czyli Niemieckim Instytutem Jakości i Oznaczeń). Jest on nazwą opracowanego w tej instytucji systemu oznaczania barw, opartego na porównaniu ze wzorcami.

Pierwsza wersja systemu RAL powstała w 1927 roku i zawierała oznaczenie 30 barw – obecnie klasyczna wersja zawiera wzory ponad 200 kolorów, podzielonych na 9 grup, z których każda odpowiada barwo innego odcienia. Kolory oznaczane są za pomocą czterech cyfr, z których dwie pierwsze określają, do której grupy należy dany kolor (np. kolory z numerem zaczynającym się od cyfr 20 należą do odcieni pomarańczowych, zaś te z numer 50 – niebieskich. Paleta RAL Classic – sprawdź wzorniki kolorów dostępne w wersji K5 i K7

Poza paletą barw systemu RAL Classic istnieje również system RAL Design, składający się z 1625 barw uporządkowanych pod kątem ich odcienia, jasności oraz nasycenia.

Jakie jest zastosowanie palety RAL w produkcji wyrobów silikonowych?

Dzięki wykorzystaniu kolorów oznaczonych w palecie RAL możliwe jest masowe produkowanie przedmiotów o tej samej barwie. Każdorazowe ustalanie koloru dla danego modelu produktu po pierwsze zajmowałoby zbyt dużo czasu, po drugie zaś prowadziłoby nieuchronnie do błędów w produkcji, sprawiając, że poszczególne partie tego samego towaru mniej lub bardziej różniłby się między sobą. Wyroby silikonowe nie są w tej materii wyjątkiem – korzystając z palety RAL możliwe jest ustanowienie powtarzalności produkcji.

partner materiału: Larkis – producent wyrobów silikonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.