Menu
 • Menu

  Oświetlenie w salonie – na co zwrócić uwagę?

  Salon to wizytówka każdego mieszkania. To tam przyjmuje się gości, dlatego istotne jest to, by wyglądał reprezentacyjnie i stanowił harmonijną całość. Przy tym wszystkim nie należy więc zapominać o jego oświetleniu, ponieważ to, jak się je dobierze, decyduje o jego przyszłym wyglądzie.

  Oświetlenie w salonie

  Rozmiar salonu a oświetlenie

  Duże znaczenie ma rozmiar pomieszczenia, które chce się oświetlić. W przypadku sporego, przestrzennego salonu, można sobie pozwolić na więcej eksperymentów, jeśli natomiast salon jest niewielki, warto unikać rozwiązań, które mogłyby go jeszcze optycznie zmniejszyć. Delikatne oświetlenie to świetny pomysł, by otworzyć przestrzeń (jednocześnie, wybierając na przykład  żarówki LED E27, można zaoszczędzić sporo energii). W przypadku małego salonu lepiej unikać wiszących lamp o wielu źródłach światła, idealnych dla pokoju dziennego o dużym rozmiarze. Warto natomiast postawić na oświetlenie składające się z kilku małych punktów, które da dużo światła, a jednocześnie nie przytłoczy wnętrza.

  Podział stref w salonie

  W przypadku większości salonów (nawet tych trochę mniejszych) warto pomyśleć o podziale przestrzeni na strefy. Na pewno powinna się w nim znaleźć strefa wypoczynkowa, gdzie można dać nastrojowe światło, pomagające się zrelaksować. Jeśli jest to jednocześnie miejsce na kino domowe, warto pomyśleć o lampach, które dają możliwość ściemnienia. Oświetlenie ledowe będzie w stanie nadać nastrój każdemu wnętrzu. Przyda się także, jeśli salon jest połączony z jadalnią, która musi być dobrze oświetlona (na przykład lampą wiszącą).

  Stylistyka salonu

  Dużo zależy również od stylistyki wystroju wnętrza. W pomieszczeniach o charakterze loftowym warto postawić na wiszącą lampę sufitową o szerokim, metalowym kloszu. Z kolei do minimalistycznych mieszkań przyda się oświetlenie sufitowe utworzone z małych diod LED lub takie utworzone przy wykorzystaniu taśmy LED. W pomieszczeniach industrialnych mogą natomiast zawisnąć metalowe lampy o surowym charakterze. Wielkie, ozdobne żyrandole sprawdzą się natomiast w przypadku wnętrz urządzonych w klasycznym stylu lub stylu glamour.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *