Menu
 • Menu

  Oświetlenie przemysłowe – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

  Technologia LED odmieniła nie tylko sposób, w jaki oświetlany nasze domy czy powierzchnie biurowe. Rozwój tej technologii miał również ogromny wpływ na oświetlenie dla przemysłu i to, jakie lampy przemysłowe służą aktualnie do oświetlania hal magazynowych, produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych itp. Przemysłowe lampy LED pozwalają na zmniejszenie kosztów oświetlenia o nawet 80% w stosunku do lamp starszych generacji. Sprawdźmy dziś, jakie oświetlenie obiektów przemysłowych wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie takich lamp LED.

  Oświetlenie przemysłowe

  Oświetlenie obiektów przemysłowych – na co zwrócić uwagę?

  Odpowiednie oświetlenie przemysłowe jest jednym z kluczowych elementów poprawnego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Częstym błędem przy wyborze lamp przemysłowych jest kierowanie się wyłącznie ceną. Warto pamiętać, że odpowiednie oświetlenie LED (np. oświetlenie LED na stronie swiatlolux.pl) wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także pozwala uniknąć wielu błędów czy nawet wypadków. Planując zakup oświetlenia przemysłowego, poza ceną warto więc zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • Skuteczność świetlna wyrażona w lumenach na wat (lm/W). Parametr ten określa, jak mocny strumień światła możemy wygenerować zużywając 1 wat energii elektrycznej. Lampy przemysłowe LED nie mają sobie równych w tej kategorii. Ich skuteczność świetlna wynosi ok 135 lm/W podczas gdy wartość ta dla świetlówek wynosi jedynie od 60 do 105 lm/W.
  • Żywotność dla danego poziomu światła, czyli szacowany czas pracy przy zachowaniu optymalnego poziomu światła. Dłuższa żywotność i mniejsza awaryjność przemysłowych opraw i lamp LED to oczywiście rzadsze wymiany urządzeń i mniejsze koszty dla firmy.
  • Czas rozruchu oraz możliwość ściemniania to dwa parametry, które wiążą się z wykorzystanie nowoczesnych systemów automatycznego zarządzania oświetleniem. Tego rodzaju system wyposażony w czujniki ruchu i światła może przynieść dodatkowe oszczędności. Jego zastosowanie pozwala na dopasowanie mocy oświetlenia do ilości dostępnego, naturalnego światła. W przeciwieństwie do starszych generacji oświetlenia, przemysłowe lampy LED osiągają pełną moc praktycznie bezpośrednio po uruchomieniu.
  • CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Parametr ten określa jaki wpływ ma generowane przez lampę światło na odwzorowanie kolorów.
  • Barwa światła – przemysłowe lampy LED mogą generować światło o barwie ciepłej, zimnej i neutralnej. Do obiektów przemysłowych wybiera się najczęściej źródła światła o barwie neutralnej lub zimnej.

  Jakie lampy przemysłowe LED wybrać?

  Wiemy już jakimi parametrami kierować się przy wyborze oświetlenia przemysłowego wewnętrznego. Sprawdźmy teraz, jakie rodzaje lamp przemysłowych LED dostępne są na rynku i jakie są ich podstawowe wady i zalety.

  Lampy przemysłowe LED typu High Bay

  – Lampy sufitowe LED przemysłowe typu High Bay są chyba najpopularniejszym tego rodzaju oświetleniem – komentuje ekspert firmy https://swiatlolux.pl. Możemy wśród nich wyróżnić tak zwane kubełki przemysłowe oraz płaskie lampy High Bay. Tego rodzaju przemysłowe lampy LED stosowane są najczęściej w wysokich pomieszczeniach. Oświetlają one okrągły obszar, którego wielkość jest zależna od kąta świecenia danej lampy oraz wysokości, na jakiej została zawieszona. Dobór odpowiedniej wysokości jest kluczowy przy tego rodzaju lampach przemysłowych. Zbyt wysoko zawieszona lampa nie będzie dobrze oświetlała obszaru bezpośrednio pod nią. Może również oślepiać osoby oddalone od takiego źródła światła.

  Liniowe oprawy przemysłowe LED

  Oprawy liniowe LED to drugi, najczęściej wybierany sposób na oświetlenie dużych obiektów przemysłowych, magazynowych itd. Najbardziej oczywistym wyborem w tej kategorii przemysłowych lamp są świetlówki LED. Oferują one około 50% mniejszy pobór mocy niż tradycyjne świetlówki starego typu. W dużych obiektach przemysłowych stosowane są najczęściej świetlówki o długości 120 i 150 cm.

  Oprawy hermetyczne LED

  W przypadku niektórych obiektów przemysłowych koniecznie jest zastosowanie hermetycznych opraw LED. Są to oprawy liniowe przystosowane do pracy w trudnych warunkach i odporne na działanie wody i wilgoci. Hermetyczne oprawy LED posiadają współczynnik IP o wartości co najmniej 65.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.