Menu

Menu

Od 1 października drożeje gaz

Gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny od 1 października br. zapłacą za gaz o 7,4 proc. więcej. PGNiG poinformowało, że prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie.

PGNiG podaje, że podwyżka o 7,4 proc. dotyczy wszystkich grup taryfowych. Stawki opłat abonamentowych pozostaną takie same. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych − to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Urząd Regulacji Energetyki uzasadnia, że motywem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, będącej głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. Jak zaznacza URE, od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły nawet do 234 proc. w zależności od instrumentu.

To już trzecia tegoroczna podwyżka taryfy PGNiG OD. W pierwszej − w kwietniu − gaz podrożał o 5,6 proc. Druga podwyżka, która weszła w życie 1 sierpnia, wprowadziła wzrost cen o 12,4 proc.

Z szacunków URE wynika, że dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc, co znacza wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy taryfowej W-2.1, zużywających większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody, płatność wrośnie o 4,63 proc., tj. o 4,48 zł miesięcznie. Odbiorcy zużywający gaz głównie do ogrzewania domów i mieszkań zapłacą średnio o 13,76 zł więcej.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.