Menu

Menu

Obsługa prawna w przedsiębiorstwie – co warto wiedzieć?

Obrót gospodarczy jest w obecnych czasach niezwykle skomplikowany. Wielu przedsiębiorców zmaga się z gąszczem przepisów, których tak naprawdę nie rozumie. Co więcej, o istnieniu niektórych nie mają oni nawet pojęcia. Z tego też względu warto zdecydować się na wsparcie prawnika w postaci stałej obsługi prawnej w przedsiębiorstwie. Co warto wiedzieć na ten temat, aby być w pełni usatysfakcjonowanym? Artykuł powstał przy merytorycznej współpracy z Kancelarią Adwokacką Jakubowska Zawada.

Obrót gospodarczy jest w obecnych czasach niezwykle skomplikowany. Wielu przedsiębiorców zmaga się z gąszczem przepisów, których tak naprawdę nie rozumie. Co więcej, o istnieniu niektórych nie mają oni nawet pojęcia. Z tego też względu warto zdecydować się na wsparcie prawnika w postaci stałej obsługi prawnej w przedsiębiorstwie. Co warto wiedzieć na ten temat, aby być w pełni usatysfakcjonowanym?

Obsługa prawna

Na czym polega obsługa prawna w przedsiębiorstwie?

Obsługa prawna w przedsiębiorstwie obejmuje szereg różnego rodzaju czynności, których celem jest zapewnienie wsparcia osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Prędzej czy później bowiem w każdej firmie pojawi się jakiś problem natury prawnej, który będzie wymagał rozwiązania.

Kancelaria prawna, z którą stale współpracuje przedsiębiorca, może go wspierać w różnych aspektach prowadzenia działalności. Otóż przede wszystkim będzie to doradztwo w bieżących sprawach przedsiębiorstwa, sporządzanie umów i opinii prawnych, a także prowadzenie spraw przed sądami oraz organami administracji publicznej w imieniu swojego mocodawcy.

Ile kosztuje obsługa prawna w przedsiębiorstwie?

Koszty dotyczące obsługi prawnej bywają zróżnicowane. Wynika to przede wszystkim od zakresu usług prawnika, który ją prowadzi, a także od warunków podpisanej umowy. W praktyce najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest stała umowa o współpracę, którą przedsiębiorca podpisuje z kancelarią prawną. Dokument ten określa wszystkie najważniejsze postanowienia, takie jak na przykład zakres pomocy prawnej oraz jej koszty.

Mówiąc o kosztach obsługi prawnej w przedsiębiorstwie, należy zwrócić uwagę, że prawnicy stosują różne modele rozliczania się z podmiotami, które obsługują. Wybór konkretnego uzależniony jest o preferencji stron umowy oraz specyfiki prowadzonej sprawy. Jakie zatem sposoby wynagradzania stosują prawnicy? Otóż pierwszym z nich jest stawka godzinowa. Klient płaci za każdą godzinę pracy prawnika stawkę określoną w umowie. Przedsiębiorca po zakończeniu danego zlecenia otrzymuje szczegółowe zestawienie czynności oraz czas potrzebny na ich wykonanie. Drugim sposobem jest ryczałt, a więc stała comiesięczna opłata. Trzeci wariant to ryczałt z limitem godzin pracy prawnika. Czwarty model to natomiast ryczałt w połączeniu z success fee – procentem od wygranej kwoty.

O wysokości honorarium prawnika zawsze decyduje kilka czynników. Mianowicie są to między innymi takie elementy jak stopień skomplikowania sprawy, nakład pracy potrzebnej do rozwiązania danego problemu, wartość przedmiotu sporu, oraz termin wykonania zlecenia.

Warto pamiętać o tym, że koszty związane z obsługą prawną przedsiębiorstwa mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób można pomniejszyć należny podatek dochodowy.

Czy warto skorzystać z obsługi prawnej, jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą?

Jak już wcześniej wspomniano, każdy przedsiębiorca prędzej czy później stanie w obliczu problemu natury prawnej, z którym sam nie będzie potrafił sobie poradzić. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc profesjonalisty – adwokata lub radcy prawnego, który specjalizuje się w sprawach gospodarczych. Decydując się na współpracę, należy jednak dokładnie określić swoje potrzeby, a ponadto wybrać najlepszy sposób finansowania.

Warto również porównać oferty kancelarii prawnych i szczegółowo się z nimi zapoznać. Nie wszyscy prawnicy zajmują się sprawami gospodarczymi. Na szczęście kancelarie posiadają zazwyczaj swoje strony internetowe, przez co zapoznanie się z oferowanymi przez nie usługami oraz dokonanie wyboru jest łatwiejsze.

Artykuł powstał przy merytorycznej współpracy z Kancelarią Adwokacką Jakubowska Zawada.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.