Menu
 • Menu

  O ile podrożeje alkohol? Nowe stawki akcyzy

  O ile podrożeje alkoholW roku 2020 czekają nas podwyżki cen alkoholu, papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Dodatkowo użytkownicy papierosów elektronicznych będą również musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Płyny uzupełniające popularnych elektroników zostaną po raz pierwszy obłożone akcyzą. TVN24 BiS obliczył na swym portalu, o ile podrożeje alkohol i jakiego wzrostu cen mogą spodziewać się palacze.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację ustawy przewidującą wzrost akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2020 roku. Jednak nie wszystkie podwyżki obowiązywać będą od tej daty.

  Jak napisano w cytowanym przez TVN24 BiS komunikacie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych.

  By odpowiedzieć na pytanie, o ile podrożeje alkohol a o ile wyroby tytoniowe, trzeba wspomnieć, że podwyżka akcyzy wyniesie 10 proc. Podwyżka dotyczyć będzie napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

  Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Finansów podwyżka jest konieczna, ponieważ rosną koszty przeciwdziałania skutkom spożywania alkoholu i palenia papierosów. Według obliczeń resortu – pisze TVN24 BiS – w ciągu roku 70 tysięcy Polaków zmarło z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu a 12 tysięcy z powodu spożywania alkoholu. Ministerstwo podkreśla również, że ostatnia podwyżka akcyzy miała miejsce w styczniu 2014 roku. Wtedy stawki podniesiono o 15 i 5 proc.

  O ile podrożeje alkohol, o ile wyroby tytoniowe a o ile płyny uzupełniające?

  Jak szacuje Ministerstwo Finansów, podwyżka akcyzy w minimalnym stopniu wpłynie na ceny objętych nią produktów. Na przykład pół litra wódki może podrożeć o około 1,4 zł. W przypadku piwa cena wzrośnie minimalnie. Może ono zdrożeć zaledwie o 6 groszy.

  O ile podrożeje alkohol, można stwierdzić na podstawie udziału opłaty akcyzowej w cenie produktu. W przypadku win o pojemności 0,75 l wzrost wyniesie 15 groszy. Napoje fermentowane takie jak wina owocowe o pojemności 0,75 l podrożeją również o 15 groszy a wyroby pośrednie – takie jak porto – o pojemności 0,5 l będą droższe o 20 groszy.

  Z podwyżki wyłączono natomiast cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. Wyroby te pozostaną obciążone tak jak dotąd preferencyjną stawką akcyzy w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego produktu. Wyłączenie ma sprzyjać wspieraniu polskiej produkcji sadowniczej.

  Bardziej podwyżkę akcyzy odczują palacze. Jak pisze TVB24 BiS: Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 sztuk) przeciętnie o około 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć około 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o około 22,93 zł.

  Akcyza obejmie również płyny uzupełniające do papierosów elektronicznych. Jednak jej wprowadzenie przesunięto. Ma ona obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: TVN24 BiS

  Jedna odpowiedź do “O ile podrożeje alkohol? Nowe stawki akcyzy”

  1. Crx pisze:

   A ile już umarło od raka od promieniowania telefonii komórkowej? Tego już rząd nie chce wspominać! Pomimo już dawno ujawnionego i wykazanego związku pomiędzy telefonią komórkową a nowotworami. Za to woli podnosić normy do jeszcze wyższych wartości zasłaniając się „przestarzałością”.

   A ile osób w PL i za granica umarło od pestycydów tak usilnie wciskanych nam Polakom przez koncerny Bayer i Monsanto? Dlaczego rząd nie zakaże ich stosowania? Bo rak to biznes i szkoda odcinać się od źródła dochodu?!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.