Menu

Menu

Nowe możliwości dla Nowego Miasta

Nowe Miasto po 152 latach odzyskało prawa miejskie. Dzięki temu, jako miasto i gmina, uzyskamy o wiele większe możliwości w staraniu się o środki unijne, które dotychczas były niedostępne – mówi Sławomir Dariusz Zalewski, burmistrz Nowego Miasta.

Sławomir Dariusz Zalewski, burmistrz Nowego Miasta

Sławomir Dariusz Zalewski, burmistrz Nowego Miasta

Nowe Miasto znalazło się w gronie 10 nowych miast Polski, ogłoszonych w grudniu ub.r. Co oznacza dla gminy ten awans?

Sławomir Dariusz Zalewski: Nowe Miasto po 152 latach odzyskało prawa miejskie. Dzięki temu, jako miasto i gmina, uzyskamy o wiele większe możliwości w staraniu się o środki unijne, które dotychczas były niedostępne. Wzrośnie ranga i znaczenie miasta i gminy Nowe Miasto w powiecie oraz w województwie, zwiększona zostanie atrakcyjność turystyczna miejscowości Nowe Miasto oraz pojawią się większe możliwości promocji miasta i gminy. Mam również nadzieję, że Nowe Miasto stanie się atrakcyjnym miejscem w oczach młodych ludzi. Należy podkreślić, że z chwilą uzyskania statusu miasta nie wzrastają automatycznie podatki lokalne. Decyzję podejmuje co roku Rada Gminy − teraz Rada Miejska − i dziś już wiemy, że w tym roku nie będzie podwyżki podatków w naszym mieście i gminie.

Jakie ma pan priorytety w kształtowaniu strategii miasta jako burmistrz?

Sławomir Dariusz Zalewski: Miasto i gmina Nowe Miasto ma wiele walorów, które mogą zachęcić turystów do pobytu na naszym terenie. Możemy zaoferować bliskość przyrody, ciszę, spokój i świeże powietrze. Walory te stwarzają dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, wypoczynku nad wodą i wędkowania. W ciągu ostatnich lat dokonaliśmy zagospodarowania terenu nad Zalewem Nowomiejskim. W ramach inwestycji powstało efektowne molo z prawdziwego zdarzenia, wybudowano schody i nowe chodniki, wykonano oświetlenie LED i zrealizowano nowe nasadzenia zieleni. Jeśli pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych, chcielibyśmy, aby powstały pomosty na wyspy, wieża widokowa, plaża, kąpielisko. Część dotacji przeznaczylibyśmy na remont tamy. Nadal będziemy wykorzystywać potencjał miasta i gminy, planując inwestycje, które posłużą mieszkańcom i turystom.

Do tej pory nasz samorząd bezsprzecznie wykorzystał swoją szansę. Nowe Miasto jest jednym z najmniejszych samorządów w powiecie płońskim, a mimo to znajduje się w czołówce pod względem wykorzystania funduszy zewnętrznych.

Nowe Miasto - rynek

Rynek w Nowym Mieście; fot. Piotr Jezierski

Jak przedstawiają się najbliższe plany inwestycyjne samorządu Nowego Miasta? Kto na nich najbardziej skorzysta?

Sławomir Dariusz Zalewski: W dalszym ciągu będziemy rozbudowywać sieć kanalizacji sanitarnej, planujemy też budowę gazociągu. Pozyskanie dofinansowania pozwoliłoby nam również na kompleksowe zagospodarowanie terenu nad Zalewem Nowomiejskim. Równolegle będziemy realizować inwestycje drogowe, budowę kolejnych punktów oświetleniowych, wymianę przestarzałych opraw na oprawy LED. Ponadto planujemy wykonanie ostatnich odcinków sieci wodociągowej. Chcielibyśmy również zmodernizować płytę boiska na stadionie. Jednym z celów samorządowych jest także termomodernizacja budynku urzędu miasta i gminy.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Nowe Miasto - herb

herb Nowego Miasta

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.