Niedziele bez handlu – zmiany godzin otwarcia w największych sieciach handlowych?
Niedziele bez handlu stały się wyzwaniem dla dużych sieci handlowych. Dlatego postanowiły one zmienić godziny otwarcia w pozostałe dni, by umożliwić dokonywanie większych zakupów mimo jednego dnia w tygodniu bez handlu. Godziny otwarcia zmienią się głównie w piątki i soboty, jednak nie sprawdziły się przypuszczenia, że sieci pozostaną otwarte do północy – pisze “Business Insider”.
Portal postanowił zebrać informacje o zmianach w godzinach otwarcia różnych sieci ze względu na niedziele bez handlu. Handlowcy spodziewają się znacznie większego ruchu w piątki i soboty. Dlatego zmiany dotyczą przede wszystkim tych dwóch dni. Przypuszczają również, że część klientów przeniesie zakupy na poniedziałek – donosi “Business Insider”.
Biedronka, która jest największą siecią dyskontów w naszym kraju, zmieni godziny otwarcia w piątki i soboty. Część sklepów będzie czynna w te dni do 22.00 a część nawet do 23.00. Ponadto – pisze portal – w piątki i soboty przez 5 godzin będą czynne wszystkie kasy, by rozładować kolejki. Sieć rozpoczęła już kampanię informacyjną dotyczącą zmiany godzin otwarcia w dniach poprzedzających niedziele bez handlu.
Lidl – druga co do wielkości sieć w Polsce wydłuży godziny otwarcia w piątki i soboty do godziny 22.00. Część sklepów w Warszawie już jest czynna do tej godziny, więc w ich przypadku nic się nie zmieni. Ponadto sieć wprowadziła kampanię pod nazwą “tania sobota w Lidlu”. W soboty mają pojawiać się w sklepach dodatkowe obniżki cen, by przekonać klientów do wyboru właśnie tej sieci.
W dni poprzedzające niedziele bez handlu dłużej pracować będą hipermarkety
Carrefour również zapowiada wydłużenie godzin otwarcia. Jednak w jego przypadku o czasie zadecydują dyrektorzy poszczególnych placówek. Jest jednak pewne, że żaden ze sklepów nie będzie czynny do godziny 24.00.
Chodzi o to, że w sobotę przed godziną 24.00 wszyscy pracownicy muszą znaleźć się już poza swoim miejscem pracy. Oznacza to, że maksymalnie sklepy będą czynne w soboty do 23.00. Placówki handlowe otwarte 24 godziny na dobę również będą musiały zostać zamknięte w soboty wcześniej niż przed godziną 24.00.
Auchan wybrał inną metodę. Otworzy on swoje wszystkie sklepy w soboty o godzinę wcześniej; zamiast o 8.00, otwarcie nastąpi o 7,00. Tylko niektóre placówki pozostaną czynne do 23.00.
Tesco dokona zmian tylko w sklepach czynnych 24 godziny na dobę oraz czynnych do północy. Będą one zamykane w soboty o godzinie 23.00, a otwierane w poniedziałki o 6.00.
Netto wydłuży godziny otwarcia w piątki i soboty poprzedzające niedziele bez handlu do godziny 22.00. Również ta sieć planuje przygotowanie specjalnej sobotniej oferty pod nazwą “Szalona sobota”.
Wiele sieci nie zamierza jednak ani zmieniać godzin otwarcia, ani organizować specjalnych sobotnich promocji. Aldi na przykład nie zdecydował się na zmiany “ze względu na dbałość o pracowników“, jak twierdzą jego przedstawiciele. Na zmiany nie zdecydowały się też: Polomarket, Kaufland i Stokrotka.
Zmiany godzin pracy w poniedziałki
Niektóre media informują, że część pracowników Biedronki rozpocznie pracę w poniedziałki zaraz po północy. Będą oni musieli przygotować ofertę handlową na następny tydzień. Konieczność taką ma uzasadniać brak możliwości wykonywania żadnej pracy związanej z handlem w niedzielę.
Część pracowników ma pojawiać się w pracy piętnaście minut po północy, natomiast pozostali o godzinie 5.00. Niestety – jak pisze “Business Insider” – sama sieć nie potwierdziła tej wiadomości. Wiele innych sieci zapowiada, że ich sklepy będą czynne od godziny 5.00 w poniedziałki.
Zmiany godzin otwarcia dotyczyć mają również centrów handlowych. Chociaż one same nie prowadzą handlu, jednak udostępnią swoje powierzchnie w dodatkowych godzinach. Dotyczyć to będzie piątków i sobót. Centra handlowe są najbardziej narażone na utratę klientów przez niedziele bez handlu.
Zlokalizowane są one często daleko poza centrami miast i klienci dojeżdżają do nich głównie w weekendy. Część galerii handlowych planuje wydłużenie godzin pracy w piątki i soboty do godziny 23.00. Wśród niech znajdują się warszawskie galerie: Mokotów, Arkadia i Wileńska – pisze „Business Insider”.
Zmiany godzin otwarcia zostaną wprowadzone tymczasowo, a ostateczna decyzja o wprowadzeniu ich na stałe będzie podjęta po przeanalizowaniu wyników. Część galerii handlowych będzie pracować do 22.00. Zmiany w godzinach pracy mają ułatwić sobotnie zakupy.
W które niedziele nie będzie można prowadzić handlu w 2018 roku?
Choć zakaz handlu w niedziele obowiązuje od początku marca 2018 roku, pierwsza niedziela tego miesiąca była handlową. Dopiero 11 marca stanie się pierwszym dniem, w którym sklepy pozostaną zamknięte zgodnie z nowymi przepisami.
W marcu sklepy pozostaną zamknięte jeszcze w niedzielę 18-go. Natomiast 25 marca będzie niedzielą handlową. Gorzej przedstawia się kwiecień. Ponieważ w miesiącu tym przypadają święta, handel możliwy będzie tylko w 1 niedzielę – 29 kwietnia. Dodatkowo sklepy zamknięte zostaną w poniedziałek 2 kwietnia.
W maju wolne od handlu będą jak zwykle dni 1, 3 i 31; do tego 2 niedziele – 13 i 20 maja. Następne niedziele bez handlu przypadną 10 i 17 czerwca. W lipcu natomiast będzie ich trzy – 8, 15 i 22. Jeśli chodzi o sierpień – obok dwóch wolnych niedziel (12 i 19) – wolny dzień przypadnie jak zawsze piętnastego.
Kolejne 3 wolne niedziele czekają nas we wrześniu (9, 16 i 23), zaś po dwie w kolejnych miesiącach: 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 i 16 grudnia. Dodatkowo w listopadzie wolny dzień przypadnie 1-go a w grudniu 25 i 26.
Źródło – Business Insider
Dodaj komentarz