Menu

Menu

Montaż oświetlenia w suficie z KG?

Jeśli w swoim domu masz typowy betonowy strop, nie będziesz mieć problemu z montażem lamp czy żyrandoli. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy sufit w mieszkaniu wykonany jest z karton gipsu, a ty właśnie kupiłeś ciężką lampę wiszącą czy też szklany żyrandol. Jak sobie poradzić z tego typu problemem i czy na pewno trzeba się bać by żyrandol nie spadł któregoś dnia na głowę jednego z domowników?

 

Montaż oświetlenia

Dobór odpowiednich kołków do montażu lampy

Rozwój techniki, także tej w budownictwie pozwala przeskoczyć takie problemy. Nie jesteś pierwszy i ostatni, który zastanawiał się nad tym jak zamontować lampę w suficie podwieszanym.

Z pomocą przychodzą kołki do montażu w karton-gipsie, tylko które wybrać jeśli w sklepach są ich setki, a nawet tysiące? Warto poszukać na forum lub poradnikach Youtube, dzięki czemu szybko dojdziesz do wniosku, że najlepszego typu kołkami będą w tym wypadku „ślimaki” lub „parasolki”.


Remonty, wykończenie mieszkań i domów pod klucz, ciekawe aranżacje – A&D Homes


Pierwszy typ kołka typu ślimak wkręca się prosto w płytę GK. Posiada on spiralny plastikowy gwint nieco większy niż w typowej śrubie. Dzięki temu zabezpiecza się prze wyrwaniem, nawet z dużym obciążeniem. Dowiesz się tego z testów jakie przeprowadzono w serwisie Ardant.

Drugim typem kołków, które doskonale sprawdzają się do powieszenia nawet 20kg lamp lub żyrandoli są tak zwane parasolki, czyli wkręty kotwiące/rozporowe. Po włożeniu kołka przez otwór w karton gipsie, jego skrzydełka rozchylają się i wspierają na większej powierzchni płyty sufitu podwieszanego. Dzięki temu powierzchnia na jaką działa ciężar jest większa i istnieje mniejsza szansa, że kołek wypadnie z sufitu wraz z lampą. To jeden z bardziej polecanych systemów do mocowania lamp i oświetlenia w karton gipsie.

Inne sposoby na powieszenie ciężkiej lampy w suficie

Jeśli nie ufasz kołkom do GK, zawsze pozostaje Ci kilka innych rozwiązań do zamocowania lampy:

  • Wykonać większy otwór i zamocować kołek we właściwym stropie, a na nim dopiero uwiesić żyrandol,
  • Wykonać większy otwór i umieścić na płycie GK dłuższa blachę, listewkę drewnianą lub inny wspornik, który jeszcze bardziej zwiększy powierzchnię na jaką działa ciężar,
  • Przymocować kołek stalowy bezpośrednio do profilu stalowego lub kotwy do GK,
  • Wymienić podsufitkę na większa by można było użyć większą ilość kołków lub mocowań,
  • Wymienić lampę lub żyrandol na lżejszy model J

A może macie inne sposoby na montaż tego typu oświetlenia w płytach gipsowych w suficie podwieszanych? Jeśli tak to zapraszamy do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.