Menu

Menu

Monitoring alarmów, co warto o nim wiedzieć?

Usługa monitoringu alarmów bazuje na całodobowym nadzorowaniu sygnałów płynących z systemów alarmowych zainstalowanych w obiektach klientów. W ten sposób pracownik ochrony wie, w którym momencie faktycznie doszło do niebezpiecznego zdarzenia, a kiedy czujniki zareagowały niepotrzebnie.

monitoring alarmów

Monitoring alarmów do poprawnej weryfikacji

Każda firma ochroniarska wie, jak ważny jest obraz. Dzięki odpowiednim zastosowaniu kamer jesteśmy w stanie w krytycznych sytuacjach skorzystać z możliwości wideoweryfikacji. Jeśli doszło do wszczęcia alarmu, pracownik może szybko ocenić, czy w rzeczywistości nastąpiło zagrożenie. Choć technika nieustannie idzie do przodu, czasem w dalszym ciągu dochodzi do tak zwanych „fałszywych alarmów”. Dobrze zastosowany monitoring pozwoli na szybkie zweryfikowanie sygnału.

Aktualnie nowoczesne systemy obwodowe łączące termowizję z analityką obrazu są znacznie bardziej skuteczne w ochronie posesji lub obiektów wielkopowierzchniowych niż standardowy monitoring zdalny, tudzież fizyczny obchód danej posesji. Dzięki temu monitoring alarmów osiąga coraz lepsze rezultaty. Jego stosowanie przekłada się więc bezpośrednio na standardy związane z bezpieczeństwem danego obiektu.

Monitoring alarmów do lepszej kontroli

Dzięki Stacji Monitorowania Alarmów klienci mogą być spokojni o bezpieczeństwo obiektów, nad którymi kontrolę sprawuje agencja ochrony. Przez całą dobę pracownicy czuwają nad tym, aby w przypadku alarmu zareagować możliwie jak najszybciej. Włamania, napady, czy pożary – wykwalifikowana kadra będzie wiedzieć, jakie działania należy podjąć. Być może na miejscu potrzebna będzie pomoc medyczna, a może istnieje konieczność ugaszenia ognia – grupa interwencyjna, która wyruszy na miejsce dzięki monitoringowi alarmów będzie wiedziała, z jakim zagrożeniem ma do czynienia.

To naturalnie przekłada się na lepszą kontrolę. Jak sami dobrze wiemy, im więcej informacji, tym większa skuteczność. Właśnie z tego powodu dozór wideo to duża pomoc dla agencji ochrony. Co oczywiście zwiększa bezpieczeństwo obiektów, na którym zależy klientom.

Jakie są rodzaje monitoringu?

Skoro wiemy już, dlaczego monitoring alarmów jest tak istotny, warto zapoznać się z najczęściej spotykanymi systemami na rynku. Wyróżniamy:

  • Monitoring instalacji alarmowej – jest to stały nadzór nad obiektami, na których ochronie nam zależy. Agenci ochrony bazują na sygnałach, które napływają z urządzeń końcowych instalacji alarmowej. Następnie sygnały te są klasyfikowane, aby wdrożyć konkretne procedury, które w danym przypadku będą najbardziej skuteczne;
  • Wideo dozór, zwany także monitoringiem wizyjnym – w tym wypadku pracownicy firmy ochroniarskiej obserwują obrazy z kamer. W przypadku zaobserwowania zagrożenia, podejmowana jest odpowiednia reakcja;
  • Monitoring stanów urządzeń – jeżeli zależy nam na tym, aby ktoś kontrolował stan techniczny danych urządzeń, wówczas również warto rozważyć usługi niektórych agencji ochrony. Jej pracownicy mogą na przykład monitorować poziom temperatury czy też poziom cieczy;
  • Monitoring pojazdów – za pomocą sygnału GPS pracownicy ochrony mogą sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się nasz kierowca. Agencja może przeanalizować trasę pojazdu, a nawet zobaczyć, w jakich miejscach pojazd zatrzymał się na postój;
  • Monitoring instalacji przeciwpożarowej – w przypadku zagrożenia pożarem system może automatycznie powiadomić o zagrożeniu najbliższą jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.

Monitoring alarmów oferuje więc szereg możliwości. Jest to ciągły dozór Centrum Monitoringu Alarmów, bazujący na odbieraniu sygnałów w czasie rzeczywistym. To również większe możliwości dla agencji ochrony, która wysyłając na miejsce grupę interwencyjną, będzie w stanie przekazać szczegółowe informacje odnośnie napotkanego problemu.

Materiał powstał przy współpracy z Alfa Group 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.