Menu
Menu

Misja Andromeda – polskie satelity w kosmosie

Już wkrótce polska firma SatRevolution umieści na orbicie satelity optyczne. Będą one zbierać dane dla branży rolniczej oraz energetycznej w Polsce i USA. W projekt Misja Andromeda zaangażowały się polskie spółki: Columbus Energy i Saule Technologies oraz fundusz inwestycyjny JR Holding.

Polskie satelity STORK-4 i STORK-5 Marta, które pojawią się w przestrzeni kosmicznej, dadzą początek 14-obiektowej konstelacji STORK. Satelity, wyniesione na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne, będą zbierać multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla branży rolniczej i energetycznej w Polsce oraz USA. Zgromadzone w ten sposób zdjęcia satelitarne będą mogły wspierać zieloną energetykę, np. wskazjuąc obszary, na których warto stawiać farmy PV.

Satelity EO wsparciem dla rolnictwa i leśnictwa

Do końca 2026 r. SatRevolution planuje umieścić na orbicie 1500 satelitów obserwacyjnych. Tym samym firma zamierza stać się największym na świecie operatorem satelitów EO (ang. Earth Observation). − Naszym celem jest m.in. budowanie nowych rynków zbytu dla naszych produktów i pozyskiwanie nowych inwestorów. Myślimy o tym, jak przenieść kosmiczne rozwiązania na ziemię − mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution S.A.

Satelity przysłużą się przede wszystkim rolnictwu precyzyjnemu i leśnictwu. Aktualne dane dostarczane na bieżąco z orbity pomogą ocenić stan upraw, poziom nawodnienia oraz kondycję gleby. Umożliwią zlokalizowanie nielegalnych wycinek, ocenę drzewostanu i ewentualnych chorób roślin. Ponadto zdjęcia mogą być nieocenioną pomocą w określeniu poziomu wydobycia złóż w kopalniach i oszacowaniu wielkości urobku. Pomogą też w ocenie jakości wykonania inwestycji drogowych i zarządzaniu projektami budowy sieci światłowodowych.

Dane satelitarne dla zielonej energetyki

Co ważne, satelity będą miały istotny wkład w rozwój zielonej energetyki, co szczególnie interesuje spółkę Columbus Energy, która zdecydowała się na udział w projekcie kosmicznym. − Dane z satelitów SatRevolution mogą dostarczyć ważnych informacji, przydatnych w rozwoju naszego biznesu. Dzięki pozyskanym z orbity danym możliwe będzie precyzyjne wskazanie, na jakich obszarach warto stawiać farmy fotowoltaiczne oraz jak je projektować − wyjaśnia Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A., i dodaje: − Z kolei ciekawym elementem, jaki my możemy wnieść do projektu, jest produkt należącej do Grupy Columbus spółki technologicznej Saule − ogniwa perowskitowe. Są to ultracienkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne, generujące energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. Mam nadzieję, że trafią one na polskie satelity w pierwszej kolejności i że będziemy mogli je niebawem powszechnie stosować w kosmosie, zamiast ciężkiego krzemu.

Polskie technologie na śwatowym poziomie

Współpraca spółek Columbus, Saule Technologies oraz SatRevolution otwiera przed spółkami perspektywiczne możliwości wykorzystania polskich technologii w kosmosie i na Ziemi. − Misja Andromeda to pierwsze efekty synergii inwestycji JR Holding. Naszym pomysłem było połączenie w jeden wspólny projekt najciekawszych spółek, w które zaangażowaliśmy się kapitałowo. Chcemy pokazać, że Polska nie odbiega technologicznie i rozwojowo od tego, co dzieje się na świecie. Uważam, że działając w grupie, możemy więcej. Jestem dumny, że jesteśmy częścią tej misji − komentuje January Ciszewski, prezes zarządu JR Holding.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.