Menu
 • Menu

  Milion złotych kary za sprzedaż Bonu Turystycznego

  Obowiązujący od 1 sierpnia br. Polski Bon Turystyczny nie może być wystawiany na sprzedaż. Jak komentuje Adam Ziębicki, prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy, za podjęcie takich działań grozi odpowiedzialność karna.

  Na portalach ogłoszeniowych można zaobserwować próby sprzedaży Bonu Turystycznego. Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3. Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze – komentuje mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

  sprzedaż Bonu Turystycznego

  Nie jest to jedyny przypadek związany z funkcjonowaniem bonu, w którym przewidziano karę grzywny, ograniczenia bądź pozbawienia wolności. Ustawa wprost wskazuje, że zabronione są również działania podmiotów, które w działaniach promocyjnych używają hasła „Polski Bon Turystyczny”, nie będąc do niego uprawnionym.

  Przykładowo, przedsiębiorca nieturystyczny (np. salon urody), nie może ogłaszać możliwości zapłaty za usługi w salonie środkami znajdującymi się na bonie ani w żaden inny sposób odnosić się do jego funkcjonowania. Przypomnijmy, że bonem można płacić np. za hotel czy imprezy turystyczne, czyli aktywności bezpośrednio związane z wyjazdami wakacyjnymi – dodaje Ziębicki.

  Bon Turystyczny jest przyznawany beneficjantom w formie imiennych voucherów dostępnych przez konto PUE ZUS. Podczas aktywacji bonu za pomocą SMS-a wysyłany jest specjalny kod, który należy podać podczas płatności za nocleg lub wycieczkę. Korzystanie z nielegalnych źródeł jest niedozwolone.
  Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus” lub świadczenie wychowawcze . Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje tylko jeden bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosi aż 1000 zł.

  Za pomocą bonu można płacić za wszystkie usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terytorium całej Polski. Bon Turystyczny ważny jest do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na żadne środki płatnicze.

  źródło:  kancelaria Chałas i Wspólnicy

  12 odpowiedzi na “Milion złotych kary za sprzedaż Bonu Turystycznego”

  1. Joanna Mączyńska pisze:

   Już bezpieczniej wypożyczyć dziecko znajomym na wakacje.

  2. Wojciech Pająk pisze:

   Milion złotych kary za sprzedaż , a ile za kupno?

  3. Waldemar pisze:

   Już widzę rzesze cwaniaczków z postem sprzedam bony turystyczne za 70 % ich wartości. Ot cała biznesowa oferta Januszy i Grażyn za chwilę pojawi się w internecie.

  4. Zbigniew Krzempek pisze:

   Milion to za mało Dwa by się przydało

  5. Polak pisze:

   rząd kolejny raz dzielnie walczy z problemami, które sam stworzył…

  6. elo pisze:

   Milion? bereza kartuska niech sanacja+ otworzy

  7. Dorota Karwowska pisze:

   Zabrać 500+,dodatkowo wysoka kara pieniężna.

  8. Marcin Stefański pisze:

   Jakby ktoś chciał jechać na urlop to by sobie pojechał, a tak wciskają mu na siłę jakieś bony. Pytanie czy jedynie sprzedaż jest zakazana, czy ofiarowanie komuś też.

  9. Zofia Surgunt pisze:

   Nikomu nie będzie mógł sprzedać każdy będzie się musial zalogować. Przecież trzeba z dziećmi pojechać inaczej nie dostanie. Dadzą źle nie dadzą źle. Już zaczyna się dyskusja.

  10. esu pisze:

   Kiedyś były kartki na mięso teraz są na wakacje. No i oczywiście jak w gospodarce centralnie sterowanej pojawiło się podziemie, w którym można te kartki…. wróć – bony – kupić. Ciekawe co następne zostanie objęte systemem (na razie częściowej) reglamentancji. Mamy już programy mieszkalne, myślę, że teraz czas na samochody.

  11. Adam Puszczański pisze:

   Nie tylko polskie bony można kupić w necie. Można to też obejść. Kupujący nie ma kary

  12. Kaszana pisze:

   Co to za dyskusje chołoto komunistyczna cwaniaki czerwone jak nie wiecie co zrobić z bonem jest taki otwór w dolnej części ciała.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.