Menu

Menu

Mieszkanie, dom czy grunt? Eksperci o opłacalności inwestycji

W co najbardziej opłaca się inwestować: w mieszkania, domy czy grunty? Zdaniem ekspertów od nieruchomości każdy z tych produktów ma swojego klienta. Duży popyt i dość niska podaż na działki budowlane sprawiają, że ich ceny nadal będą rosnąć. Nie zabraknie też klientów na mieszkania i domki jednorodzinne. Na inwestycje w nieruchomości i grunty jest niesłabnący popyt.

Ceny gruntów rolnych w Polsce wahają się od ponad 68 tys. zł za hektar w województwie wielkopolskim do 32 tys. zł w podkarpackim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena gruntu rolnego w Polsce wynosi obecnie 47 510 zł. Do budowy domów i osiedli wykorzystuje się z reguły ziemie klasy średniej (3b, 4), a także słabe (5 i 6). Średnia cena tych gruntów to kolejno 48 675 zł i 34 488 zł za hektar (mowa o gruntach rolnych). Ten sam hektar gruntu wpisany w MPZP jako grunt budowlany może mieć nawet 20-krotnie wyższą wartość.

Niesłabnący popyt na grunty

Marcin Kuryło, współwłaściciel i mentor w Horyzoncie Inwestycji, podkreśla, że popyt na grunty nie będzie słabnąć. Nadal jest ogromne zapotrzebowanie na realizowanie nowych inwestycji. – Na grunty trzeba patrzeć bardziej inwestycyjnie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy mogą być one nawet lepszą lokatą kapitału niż mieszkania czy domy. Grunty dają i będą dawały dużo większe stopy zwrotu w czasie z racji tego, że ziemi nie przybędzie. Dziś przeznacza się do sprzedaży czy przekształca się jedynie ziemię słabszą klasowo. Zazwyczaj jest to 4. klasa, czasami 3. Wysokiej klasy ziemia nie jest przekształcana, ponieważ daje dobre plony i zaspokaja potrzeby żywieniowe ludzi. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale wynika to wówczas z bardzo dużej potrzeby społecznej – wyjaśnia Marcin Kuryło.

Dodaje, że biorąc pod uwagę domy, mieszkania i grunty, najlepiej zarabia się właśnie na ziemi. Jego zdaniem aktywności zakupowe inwestorów i deweloperów, a także osób prywatnych na tym polu utrzymają się na wysokim poziomie.

Lepiej zainwestować w dom czy mieszkanie?

Wolumen sprzedaży domów i mieszkań utrzymuje się na porównywanym poziomie. Mimo informacji o rzekomych obniżkach oferowanych przez deweloperów ceny nieruchomości z rynku pierwotnego nie spadają. – Pomiędzy domami a mieszkaniami należałoby postawić znak równości. Mieszkania się sprzedają i będą się sprzedawały. Głównie dlatego, że są mniejsze. Zazwyczaj największy popyt jest na te od 30 do 40 mkw., następnie od 70 do 80 i później już ponad 100 mkw. Jednak obserwując przyrost procentowy, można powiedzieć, że to mieszkania sprzedają się lepiej, bo ich jest po prostu więcej, z uwagi na większą podaż. Z kolei patrząc przez pryzmat wzrostu sprzedaży, na pewno zdecydowanie większy wzrost obserwujemy w przypadku domów jednorodzinnych, zarówno w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej czy też szeregowej – komentuje Marcin Kuryło.

Obserwowany jest także trend sprzedaży mieszkań w mieście na rzecz zakupu domów w dowolnej z w/w zabudów na obrzeżach miast. Wynika to z tego, że coraz więcej osób pracuje zdalnie bądź w trybie hybrydowym. W związku z tym wybierają okolice, które umożliwiają ucieczkę od miejskiego zgiełku.

domy jednorodzinne

Coraz większy popyt na domy za miastem

Coraz większy popyt na domy za miastem potwierdza także firma deweloperska RealCo, która ruszyła ze sprzedażą lokali w Michałowicach, zaledwie 2,5 km od Warszawy.

Mieszkańcy miast coraz chętniej migrują na przedmieścia. Wybierają okolice Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi. Osiedlają się tam, gdzie w dużym mieście można znaleźć pracę, a jednocześnie cieszyć się ciszą w spokojnej okolicy. Potencjalni właściciele pytają o prywatne ogródki i poszukują takich o powierzchni nawet do 500 mkw. Najchętniej wybierane powierzchnie mieszkalne to od 140 do 150 mkw. Konsumenci cenią sobie także nowoczesne rozwiązania, jak ogrzewanie podłogowe, przygotowanie domu do łatwego montażu instalacji fotowoltaiki i klimatyzacji. Mocno w trendzie są wszelkie energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. Przykładem może być energooszczędna wentylacja mechaniczna czy gniazdo z możliwością ładowania samochodu elektrycznego – mówi Martyna Budziszewska, specjalista ds. sprzedaży w RealCo.

Eksperci są zgodni, że popyt na ziemię, domy i mieszkania utrzyma się albo będzie wręcz wzrastał. Nawet gdy ich ceny nadal będą rosnąć.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.