Menu

Menu

Mieszkanie dla Młodych – ostatnia szansa na kredyt

Mieszkanie dla MłodychOd 2 stycznia 2018 r. dostępna jest ostatnia możliwość złożenia w Banku Gospodarstwa Krajowego wniosku o kredyt z programu Mieszkanie dla Młodych. W tym roku na program przeznaczono 381 milionów zł. Jest to suma – pisze Polaka Agencja Prasowa – wystarczająca na udzielenie około 16 tysięcy kredytów. Jednak trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku. Prawdopodobnie rozdysponowanie całej puli zajmie tylko kilka, a najwyżej kilkanaście dni.

Wykorzystanie środków przyznawanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych rośnie z każdym rokiem. Jak wynika z danych BGK, w 2014 roku z dostępnych wówczas 207 milionów zł wykorzystano tylko 34%. W roku 2015 do rozdysponowania było już 520,7 mln zł. Z tego wykorzystano już 84 %. Dane za rok 2016 mówią o zagospodarowaniu 96% z 701 mln zł, natomiast za 2017 o 99% z 740 milionów zł.

Jak wynika z powyższych danych, przez pierwszy rok obowiązywania programu Mieszkanie dla Młodych nie cieszył się on dużą popularnością. Dopiero wprowadzone we wrześniu 2015 roku zmiany spowodowały znaczne zwiększenie zainteresowania tą formą wsparcia. Jedną z możliwości, które przyniosła nowelizacja, było kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Ponadto umożliwiono skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych członkom spółdzielni mieszkaniowych, a także zakup lokalu powstałego w wyniku adaptacji (na przykład strychu). Ułatwienia uzyskały również rodziny wielodzietne. Otrzymały one wyższe dopłaty i inne preferencje.

Program Mieszkanie dla Młodych tylko do 2018 roku

Na początku 2016 roku – pisze PAP – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło decyzję, by nie przedłużać obowiązywania programu. Będzie on więc realizowany zgodnie z zapisami w ustawie do końca 2018 roku.

Od 2016 roku chętnych do skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych było tak wielu, że trzeba było wstrzymać przyjmowanie wniosków po przekroczeniu 95% wartości rocznej puli. Pozostałe 5% stanowiło bowiem rezerwę przeznaczoną na dopłaty dla rodzin posiadających przynajmniej 3 dzieci.

W 2016 roku przyjmowanie wniosków wstrzymano w marcu, a w 2017 roku już na początku lutego. W lipcu 2017 roku zlikwidowano 5-procentową rezerwę na dopłaty dla rodzin wielodzietnych, ponieważ stanowiły one tylko niewielki odsetek wśród składających wnioski. W tej sytuacji część rezerwy nie udawało się wykorzystać, w wyniku czego przepadała.

Zgodnie z nowymi zasadami, gdyby zabrakło pieniędzy dla rodzin wielodzietnych, na program zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Wprowadzenie nowelizacji pozwoliło uruchomić pozostałe 67 milionów zł w 2017 roku. Jednak chętnych było tak wielu, że przyjmowanie wniosków zakończyło się w ciągu zaledwie kilku godzin po wyczerpaniu całej sumy.

W tym roku również trzeba liczyć się z dużą liczbą wniosków. Jest to bowiem ostatnia możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.

Źródło – PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.