Menu

Menu

Maszyny do obróbki nasion — jak działają?

Proces obróbki nasion jest kluczowy dla uzyskania najwyższej jakości produktów. Dzięki specjalistycznym maszynom mamy możliwość uzyskać dokładnie takie ziarno, jakiego potrzebujemy. Poniżej opisujemy, jak przebiega obróbka nasion. Urządzenia, jakie najczęściej są wykorzystywane w tym celu, opisujemy poniżej.

Magnetyczny separator nasion

Oddzielenie nasion uszkodzonych od tych pełnowartościowych jest niezwykle trudne. Do tego celu warto wykorzystać maszynę, jaką jest magnetyczny separator nasion. Jego praca polega na zmieszaniu nasion ze specjalnym proszkiem, który uzupełnia ubytki w ziarenkach. Uszkodzone nasiona przyczepiają się do magnesu, znajdującego się na końcu przenośnika taśmowego. Naturalnie można je wykorzystać do innych celów, gdyż proszek jest z nich usuwany.

maszyna do nasion

Maszyna do łuskania nasion

Tylko z nieuszkodzonych nasion wyrosną pełnowartościowe warzywa czy owoce. Popyt na nie rośnie z roku na rok, dlatego tak ważna jest dbałość o strukturę ziarna. Specjalistyczna maszyna do łuskania nasion pozwoli Ci na oddzielenie nasion od owoców lub warzyw bez uszkadzania gniazd i bez marnowania pozostałości z tego procesu, jakim jest sok czy miąższ.

Maszyna do dezynfekcji nasion

Dezynfekcja nasion ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów z ziaren, dzięki czemu chronimy uprawy przed chorobami oraz przyspieszamy proces kiełkowania. Brak lub niewłaściwa dezynfekcja mogą być przyczyną infekcji bakteryjnych. Maszyna do dezynfekcji nasion pozwala na też na dalszą obróbkę bez dotykania ich.

Urządzenie do kondycjonowania nasion

Proces obróbki nasion, zwany osmokondycjonowaniem, zapewnia szybszy wzrost roślin. Wpływa to znacząco na jakość zbieranych plonów Dzięki kontrolowanemu nawodnieniu, moczone w roztworze nasiona wyjmowane są, gdy osiągną aktywność metaboliczną i będą gotowe do kiełkowania.

Urządzenie do otoczkowania nasion

Otoczkowanie, lub inaczej, inkrustowanie nasion to metoda spryskiwania nasion oraz dodawania do nich proszku. Dzięki takim zabiegom nasiona uzyskują jednolity kształt, zwiększają swoją wagę właściwą oraz przyczyniają się do zmniejszenia kosztów związanych z produkcją.

Obróbka nasion zawiera wiele etapów. Warto wyposażyć się w maszynę, dzięki której nasiona zostaną obrobione w sposób właściwy, bez uszkodzeń. Dzięki temu wysiew i zbiór plonów będzie wydajniejszy, a co za tym idzie, maksymalizuje to zyski firmy.

Maszyny do obróbki nasion znajdziesz na stronie: Vekamaf.pl – Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.