Menu
Menu

Latające cele Airbusa

latające celeAirbus kojarzy się głównie z produkcją samolotów pasażerskich. Jego sztandarowym produktem jest największy samolot pasażerski na świecie Airbus A380. Ale firma wytwarza też bardzo małe maszyny latające. Należą do nich latające cele Do-DT – Direct Target. Wyprodukowała ich już 1500 od 2002 roku. Latające cele powstają w zakładach firmy Airbus w Friedrichshafen.

Airbus jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie dostaw sprzętu dla lotnictwa, lotów kosmicznych i pokrewnych branż. Powstał w 1967 roku, kiedy to przedstawiciele rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii podpisali umowę o wspólnych pracach nad produkcją samolotów.

Pierwszym produkowanym samolotem pasażerskim był A300, który został oblatany w 1972 roku, a swój pierwszy lot komercyjny odbył w roku 1974. Obecnie firma produkuje samoloty pasażerskie różnej wielkości, od 100-miejscowych do ponad 600-miejscowych.

Airbus po raz pierwszy na świecie zastosował w lotnictwie cywilnym technologię Fly-by-wire (leć po sznurku). Jako pierwszy wyposażony w nią został samolot pasażerski A320. W systemie Fly-by-wire brak jest mechanicznych połączeń między sterami a powierzchniami sterowymi. Samolotem kieruje się za pośrednictwem sygnału przekazywanego przewodem elektrycznym i modyfikowanego przez komputery pokładowe, tak by osiągnąć optymalne cechy sterowności.

W 2005 roku swój pierwszy lot odbył A380 – największy samolot pasażerski świata. Może on teoretycznie zabierać do 850 pasażerów. Jak do tej pory sprzedano na świecie ponad 200 tych samolotów.

Airbus wytwarza również duże samoloty wojskowe, takie jak powietrzne tankowce, samoloty bojowe, transportowe i samoloty specjalnego przeznaczenia. Firma jest też drugim na świecie producentem sprzętu na potrzeby przemysłu kosmicznego, zajmuje się również produkcją śmigłowców cywilnych i wojskowych. W 2016 roku osiągnęła ona przychód w wysokości 67 miliardów euro. Airbus zatrudnia w swoich zakładach około 134 000 pracowników.

Latające cele dają możliwość użycia ostrej amunicji w czasie ćwiczeń

Najnowszy Do-DT – Direct Target wejdzie do służby w armii niemieckiej. Dział Airbusa zajmujący się produkcją latających celów – Target Systems and Services zatrudnia 40 pracowników. Tworzone przez niego maszyny używane są na potrzeby szkoleń, a także oceny systemów uzbrojenia.

Latające cele wykorzystują niemal wszystkie armie świata. Żołnierze ćwiczą z ich użyciem walkę z celami powietrznymi. Podczas takich ćwiczeń dron Do-DT – Direct Target obsługiwany jest przez specjalistów Airbusa. To oni dostarczają go na poligon, ustawiają wyrzutnię i systemy sterowania, a w końcu przygotowują maszynę do lotu.

Plan lotu przygotowuje się zgodnie z życzeniem klienta. Latające cele potrafią symulować zachowanie różnych obiektów: samolotów, innych latających maszyn bezzałogowych a nawet pocisków manewrujących. Zdolność zwalczania takich obiektów może być – dzięki dronom – testowana przy użyciu ostrej amunicji. Airbus przeprowadza rocznie około 10 podobnych ćwiczeń, na które składa się 150 – 200 lotów.

Źródło – Solski Communications

 

Jedna odpowiedź do “Latające cele Airbusa”

  1. Mirela pisze:

    A my będziemy mieć największe lotnisko.Ot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.