Menu
 • Menu

  Kupujesz nowe mieszkanie? Sprawdź o co pytać dewelopera

  Zakup własnego mieszkania, jest bez wątpienia jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Przy tego typu inwestycji, nie ma więc miejsca na żadne niedomówienia czy niejasności – dla potencjalnego nabywcy wszystkie kwestie powinny być zrozumiałe i wytłumaczone w wyczerpujący sposób. O co warto zapytać dewelopera przed podjęciem decyzji?

  o co pytać dewelopera

  Czy mogę przejrzeć prospekt informacyjny?

  Jednym z najważniejszych dokumentów, związanych z zakupem własnego M jest prospekt informacyjny, w którym zawarte są odpowiedzi na wiele istotnych pytań dotyczących inwestycji. Każdy deweloper ma obowiązek przedstawienia potencjalnemu nabywcy prospektu jeszcze przed podpisaniem umowy.

  W prospekcie znajdziesz między innymi najważniejsze informacje na temat dewelopera, jego doświadczenia, ale także inwestycji, którą się interesujesz (np. czy jest udzielone pozwolenie na budowę oraz jak wygląda plan zagospodarowania najbliższego otoczenia).

  Jaki jest przewidywany standard wykończenia?

  Standard wykończenia inwestycji jest kolejną istotną kwestią, o którą należy zapytać dewelopera. Dowiedz się czy mieszkanie będzie oddane pod klucz, czy w stanie deweloperskim, czyli z mediami, ale bez pomalowanych ścian, grzejników itd. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że w przypadku stanu deweloperskiego, wiele kwestii technicznych trzeba załatwić w swoim zakresie, licząc się z tym, że konieczne będzie poniesienie dodatkowych wydatków z tym związanych.

  Czy inwestycja jest obciążona hipoteką?

  Zanim zdecydujesz się kupić własne M, koniecznie zapytaj dewelopera między innymi o to, czy inwestycja jest obciążona hipoteką (jeśli tak, oznacza to, że mieszkanie jest z długiem). W praktyce deweloper może finansować inwestycję z własnych środków lub zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jeśli wiesz, że inwestycja jest obciążona hipoteką, koniecznie uzgodnij z deweloperem, żeby dopełnił wszystkie niezbędne formalności związane z uzyskaniem od banku zgody na bezobciążeniowe wyodrębnienie Twojego mieszkania.

  Jakie materiały zostały wykorzystane do wykończenia budynku?

  Nie bój się zadawać deweloperowi pytań – im będzie ich więcej, tym zyskasz większą pewność co do tego, że mieszkanie, które chcesz kupić, spełni wszystkie Twoje wymagania. Możesz śmiało pytać również o kwestie techniczne, dotyczące np. materiałów (oraz ich jakości) wykorzystanych do wykończenia budynku oraz mieszkania. Największą uwagę zwróć na stałe elementy, które są integralną częścią interesującego Cię lokalu, a więc okna i drzwi. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po odbiorze mieszkania, upewnij się, jaki zakres wykończenia gwarantuje Twój deweloper, za co będzie trzeba załatwić w swoim zakresie.

  Jakie są plany co do wyglądu części wspólnej?

  Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego M, warto zapytać dewelopera o plany związane z zagospodarowaniem części wspólnej nieruchomości. Dzięki temu dowiesz się np. czy uwzględniono w nich plac zabaw oraz miejsca parkingowe (np. dla gości), a także jak będą wyglądać okna, windy i klatka schodowa. Na tym etapie rozmów z deweloperem, poznasz również szczegółowe informacje dotyczące ochrony czy ewentualnego monitoringu osiedla. Wyczerpująca odpowiedź na to pytanie da Ci pewność co do tego, że mieszkanie odpowiada Twoim oczekiwaniom.

  Jak wyglądają inne, już zrealizowane inwestycje dewelopera?

  Zdjęcia już zrealizowanych inwestycji są dla każdego dewelopera pewnego rodzaju wizytówką. Warto więc zapytać nie tylko o to, jak długo działa w branży, ale również, jak wyglądają zrealizowane przez niego projekty. Tym sposobem możesz przekonać się nie tylko, jak prezentują się już wybudowane nieruchomości, ale również, w jakim standardzie wykonano tzw. części wspólne. Pytając dewelopera o jego dotychczasowe doświadczenia, można zyskać większą pewność co do tego, że decyzja o zakupie danego mieszkania będzie słuszna.

  Pamiętaj, że zakup własnego M to decyzja na wiele lat, dlatego nie bój się pytać o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości i nie jest dla Ciebie zrozumiale. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kupna nowych mieszkań, koniecznie zajrzyj na stronę https://mota-engil-re.eu/aktualnosci/jak-kupic-mieszkanie-10-krokow-do-wlasnego-m,news,4,173.php.

  artykuł sponsorowany 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *