Menu

Menu

Księgowość vs księgowość online vs samodzielne prowadzenie księgowości – wady i zalety.

księgowość onlinW poszukiwaniu oszczędności przedsiębiorcy decydują się bardzo często na różne rozwiązania, które mają wspomóc ich w pracy oraz w biznesie. Nie dziwi już nikogo, że wielu właścicieli firm wykorzystuje programy komputerowe w różnych procesach decyzyjnych w przedsiębiorstwie.

Jednymi z najczęściej wybieranych aplikacji są te, pozwalające zarządzać czasem pracy oraz wspomagające prowadzenie rachunkowości w firmie

Jakie możliwości w sprawie księgowości ma przedsiębiorca?

Większość właścicieli firm korzysta z usług księgowych. Często jednak są to stosunkowo duże koszty, jednak z powodu natłoku zadań w ciągu dnia nie mogą sobie oni pozwolić na siedzenie nad dokumentami i wypełnianie rubryk w różnych papierach firmowych. Za tą pracę odpowiedzialny jest księgowy. Jest to osoba, która dobrze zna się na sprawach finansowych oraz ma potrzebne do tego zadania doświadczenie.

Ogromnym minusem takiego rozwiązania jest wysoki koszt zatrudnienia. Dodatkowo powierzając księgowość osobie trzeciej, nigdy nie jesteśmy w pełni pewni, że jest ona prowadzona prawidłowo i wszystkie prawa są wypełnianie. Do zalet należy zaliczyć oczywiście brak konieczności dokształcania się z rachunkowości oraz księgowości. Dzięki temu nasz czas możemy przeznaczyć na rozwój firmy i zdobywanie nowych klientów.

Kolejną możliwością, jaką ma przedsiębiorca jest samodzielnie prowadzona księgowość firmy. W tym wypadku nikomu nie musimy powierzać ważnych dla naszego przedsiębiorstwa dokumentów, a nad wszystkim panujemy samodzielnie. Ogromną wadą tego rozwiązania jest brak czasu na inne zadania m.in. nadzorowanie pracowników oraz rozwój firmy. Musimy być także świetni w księgowości.

Nie wystarczy pobieżna wiedza na ten temat. Tylko osoba, która dobrze zna się na zasadach panujących w księgowości oraz ma odpowiednie doświadczenie może prawidłowo uzupełniać wszystkie dokumenty i deklaracje do urzędów.

Ostatnią i zdobywającą coraz większa popularność możliwością prowadzenia księgowości jest księgowość online. Dzięki prostej aplikacji, jaką jest program księgowy działający online, nie jest od nas wymagana duża wiedza na temat tej dziedziny ekonomii. Wiele czynności, jakie wykonywała dotąd księgowa będą załatwiane przez biuro rachunkowe online. Ogromną zaletą takiego programu jest brak wymaganej wiedzy o księgowości oraz niskie koszty związane z korzystaniem z takiej aplikacji.

Zazwyczaj koszt za taki program do faktur nie przekracza kilkudziesięciu złotych, a wiele interesujących programów dostępnych jest za darmo. Ciężko tutaj znaleźć jakieś minusy, a korzyści, jakie osiągamy dzięki programowi do faktur oraz do księgowości są ogromne. Powinniśmy jednak przed wybraniem konkretnego programu dokładnie zapoznać się z jego funkcjonalnością.

Jakie funkcje powinien mieć program do księgowania?

Podstawą w tego typu aplikacjach jest możliwość wystawiania faktur oraz księgowania kosztów. Program do faktur powinien być intuicyjny i mieć możliwość tworzenia bazy naszych klientów co znacznie przyspiesza późniejsze wystawianie faktury. Ważna jest także baza towarów oraz usług, szczególnie jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo handlowe. Dzięki temu rozwiązaniu możemy ograniczyć w znacznym stopniu czas, jaki poświęcamy na wystawienie faktur.

Innym ważnym modułem, jaki powinien się znaleźć w programie księgowym, jest możliwość prowadzenia KPiR, czyli jednego z podstawowych dokumentów, na podstawie których wyliczany jest należny podatek, jaki musimy wpłacić do Urzędu Skarbowego. Internetowe biuro rachunkowe dostępne z poziomu komputera zapewnia pełny automatyzm, więc wszystkie wpisy dokonywane w dokumencie, jakim jest księga przychodów i rozchodów są z automatu dokonywane przez program w odpowiednich miejscach. Wyklucza to popełnienie błędów, jakie możliwe są podczas ręcznego wypełniania tego dokumentu.

Bardzo ważna z punktu widzenia nowoczesnego biznesu jest też mobilność. Pozwala ona na wykorzystanie dowolnego urządzenia przenośnego z dostępem do internetu do pracy w programie. Wystawianie faktur oraz inne zdarzenia rachunkowe możemy wprowadzać do systemu przez internet z dowolnego miejsca na świecie.

Ta funkcja zainteresuje w szczególności freelancerów i osoby wykonujące wolne zawody. Bez znaczenia, w jakim kraju się znajdujemy, zawsze mamy dostęp do naszej firmowej księgowości. Takie programy dla firm doskonale sprawdzają się w różnych biznesach prowadzonych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ważną funkcją jest także możliwość wygenerowania deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego oraz ZUS. Dzięki temu zyskujemy kilka godzin w miesiącu, które przeznaczalibyśmy na wypełnianie dokumentów oraz podliczanie poszczególnych tabeli. Wiele programów oferuje także możliwość bezpośredniego wysłania deklaracji na skrzynkę mailową odpowiedniego urzędu.

Do tej czynności potrzebny jest jednak podpis elektroniczny, który możemy w każdej chwili sobie wyrobić. Ta funkcja pozwala nam zapomnieć o kolejkach w urzędach lub na Poczcie. Kilkoma kliknięciami wysyłamy wygenerowany automatycznie dokument i możemy oddać się innym zadaniom w firmie.

Niezwykle interesującą ofertę, w skład której wchodzi m.in. program do faktur oraz program do księgowania znaleźć można na stronie fakturator.pl Firma zajmuje się profesjonalnymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców. Aplikacje udostępnione na stronie są w pełni przetestowane i funkcjonalne. Dzięki stałej współpracy z użytkownikami systemu wprowadzane są aktualizacje oraz poprawki podnoszące komfort pracy w programie. Warto także wspomnieć o niezwykle pomocnej obsłudze klienta.

W przypadku problemów z działaniem aplikacji lub jeżeli mamy pytania na temat księgowości bez obaw możemy zadzwonić i zdobyć potrzebną nam pomoc, lub informacje. Po więcej informacji dotyczących takich zagadnień, jak darmowy program do wystawiania faktur warto odwiedzić stronę wydawcy tej aplikacji lub skontaktować się telefonicznie z biurem obsługi klienta.

Artykuł został przygotowany przez firmę Fakturator.pl twórców specjalnego oprogramowania dla firm, służącego do fakturowania online.

3 odpowiedzi na “Księgowość vs księgowość online vs samodzielne prowadzenie księgowości – wady i zalety.”

 1. Anita pisze:

  Tego typu rozwiązania są dobre tylko dla naprawdę małych firm którym wystarczy KPiR… Jeśli prowadzimy pełną księgowość to już trzeba zainwestować w coś poważniejszego. A najlepiej pomyśleć nad jakimś systemem typu ERP – wtedy możemy zarządzać wszystkimi działami i mieć komplet informacji w jednym systemie. Wbrew pozorom tego typu oprogramowanie wcale nie jest takie drogie – wystarczy tylko dobrze poszukać.

  • Maria pisze:

   Zgadzam się, że warto zainwestować w bardziej kompleksowe rozwiązanie dla firmy, ale czy od razu system ERP? Wiele systemów CRM oferuje możliwość fakturowania online. Dla małych i średnich firm, to zwykle wystarczające rozwiązanie, a cechuje się mniejszym poziomem skomplikowania.

 2. Jan pisze:

  Jeśli chodzi o systemy CRM, to sam używam w swojej firmie Kamflex.pl Wcześniej testowaliśmy ze współpracownikami darmowe systemy, ale one nie dają tyle, co płatne. A Kamflex wypada bardzo korzystnie cenowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.