Menu

Menu

Kredyt hipoteczny – jakie warunki musisz spełniać, aby go otrzymać?

Kredyt hipotecznyWłasne mieszkanie, to marzenie wielu ludzi, miejsce, w którym będą mogli się odstresować, zrelaksować, czasem pouczyć lub popracować, a co najważniejsze, miejsce, które będą mogli nazwać swoim domem. Jednak kupno własnych czterech kątów, to ogromny wydatek, na który niewielu może sobie bez przeszkód pozwolić.

Kupno mieszkania lub domu, to często wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, dlatego nawet osoby które nieźle zarabiają, mogą mieć problem, by odłożyć tak ogromną kwotę. Z pomocą przychodzą najczęściej banki, wraz z ofertą kredytów hipotecznych. Jednak nie każdy może takowe dofinansowanie otrzymać, spełnić trzeba bowiem kilka warunków.

Najważniejsza jest zdolność kredytowa

Będzie to pierwsza rzecz, jaką będzie obliczał każdy bank, zanim zdecyduje się na przyznanie jakiegokolwiek kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że każda instytucja ma własne normy i wytyczne, na podstawie których, takową zdolność będzie wyliczać – to samo tyczy się dokumentów, jakie będzie trzeba złożyć by otrzymać wsparcie finansowe. Na zdolność kredytową wpływają przede wszystkim:

  • Stałe dochody, które otrzymujemy
  • Aktualne zobowiązania kredytowe
  • Historia kredytów – chodzi głównie o to, czy poprzednie zadłużenia spłacane były terminowo.

Tak więc, na pozytywną ocenę zdolności kredytowej, mogą liczyć osoby które mają stałe i możliwie wysokie dochody, nie posiadają większego zadłużenia w postaci innych kredytów oraz spłacały wszystkie poprzednie raty w terminie.

Udokumentowany dochód, podstawą do otrzymania kredytu

Aktualna sytuacja na rynku pracy, nie wpływa korzystnie na możliwości kredytowe „szarych” obywateli. Zwłaszcza jeśli uzyskują oni dochody z kilku różnych źródeł – często może okazać się bowiem, że źródła przychodów, nie będą w oczach banku wiarygodne. Zdarza się, że podstawowym kryterium do przyznania długoletniego kredytu, będzie podpisana umowa o pracę – ostatnio jednak, pozytywnie oceniane są także umowy cywilnoprawne. W oczach banku czy też innej instytucji finansowej, najważniejsze jest by dochód był legalny – a co za tym idzie, udokumentowany. Jakiekolwiek „naciąganie” faktów, zwyczajnie nie ma sensu, gdyż wszystkie informacje sprawdzane są w odpowiednich do tego instytucjach państwowych.

Staż pracy ma znaczenie

Jasnym chyba jest, że banki chcą mieć pewność co do możliwości finansowych swoich klientów. Dlatego też ogromne znaczenie ma podstawa, na jakiej dana osoba jest zatrudniona. Oczywiście na papierze najlepiej wygląda umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak nie oznacza to, że osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej nie mają szans na kredyt hipoteczny. Jednak w ich przypadku, bardzo dużo znaczenie ma staż pracy u aktualnego pracodawcy – im dłuższy, tym bardziej wiarygodny jest potencjalny kontrahent.

Skoro kredyt, to w jakim banku?

Nie można jednoznacznie określić, w którym z banków najlepiej (a w zasadzie najtaniej), będzie wziąć kredyt. Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników – od naszej sytuacji finansowej, przez trwające zobowiązania aż do naszej kredytowej przeszłości. Każdy przypadek, rozpatrywany jest indywidualnie a raty i oprocentowanie zależeć będzie od banku, na który się zdecydujecie. Nie warto jednak tracić czasu na wizyty w każdym ze znanych banków. Zdecydowaną większość ofert, można odrzucić korzystając z internetowych porównywarek hipotecznych. Za ich pomocą, nie odchodząc od biurka dowiesz się, które banki zaoferują ci kredyt z najniższą marżą i oprocentowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.