Menu
 • Menu

  Koronawirus w Chinach – plan ratowania gospodarki

  Koronawirus w ChinachRząd chiński przygotował pakiet stymulacyjny, który złagodzi skutki ostatniej epidemii. Jak podaje “Business Insider”, wartość przekazanych na ten cel funduszy ma osiągnąć nawet kilka bilionów juanów. Mimo strat, jakie przyniósł koronawirus w Chinach, władze założyły, że wzrost gospodarczy w 2020 roku wyniesie 5 proc.

  Zwiększone wydatki będą miały na celu pobudzenie inwestycji infrastrukturalnych, wspieranych przez aż 2,8 biliona juanów (394 miliardów dolarów) specjalnych obligacji samorządowych – podały źródła. W 2019 r. wyemitowano obligacje na kwotę 2,15 biliona juanów – pisze “Business Insider”.

  Dodatkowe środki przeznaczone zostaną również na projekty związane z ochroną zdrowia, awaryjne dostawy materiałów oraz rozbudowę sieci 5G i centrów danych.

  Większe wydatki oznaczają jednak wzrost deficytu budżetowego. Może się on zwiększyć do 3,5 procenta, podczas gdy w roku 2019 deficyt wyniósł 2,8 proc. Władze uważają jednak, że taka zmiana jest konieczna ze względu na skutki, jakie dla gospodarki przyniósł koronawirus w Chinach.

  Kilka dni temu rzecznik Narodowego Biura Statystyki Mao Shengyong oświadczył, że rząd może sobie pozwolić na wyższy deficyt.

  Koronawirus w Chinach spowoduje spowolnienie gospodarcze

  Jak pisze “Business Insider”: Pekin prawdopodobnie będzie musiał obniżyć swój cel wzrostu gospodarczego na 2020 r. Źródła wskazały, że przywódcy dyskutują nad tym, aby obniżyć go do 5 proc. z pierwotnego celu około 6 proc., uzgodnionego w grudniu.

  Już w 2019 roku gospodarka chińska przeżywała spowolnienie. Wzrost PKB wyniósł wówczas 6,1 procenta i był najniższy od trzydziestu lat. Koronawirus w Chinach spowoduje dalszy jego spodek.

  Analitycy spoza Chin tworzą bardziej pesymistyczne prognozy. Nomura prognozuje, że gospodarka Państwa Środka urośnie tylko o 1,3 procenta, Capital Economics przewiduje zaś spadek PKB o 3 proc., Goldman Sachs prognozuje wzrost o 3 proc., S&P Global Ratings wzrost o 2,9 proc., UBS o 1,5 proc., zaś Oxford Economics tylko o 1 proc. Najlepsze prognozy przedstawił Standard Chartered. Według nich chińska gospodarka urośnie o 4 proc.

  Można tu dodać, że spowolnienie, które może spowodować koronawirus w Chinach, oznacza bardzo złe prognozy dla całej światowej gospodarki, która będzie musiała się zmagać ze skutkami epidemii również w innych krajach. Państwo Środka uważane jest bowiem za lokomotywę wzrostu na świecie.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Business Insider”

  Jedna odpowiedź do “Koronawirus w Chinach – plan ratowania gospodarki”

  1. Michał pisze:

   Aktualnie jest to niemal pewne aczkolwiek wiele zależy też od odbicia i tego jak szybko rynki
   wrócą do normy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *