Kobiety w zarządzie to klucz do sukcesu
Idealny zarząd firmy to ten zróżnicowany płciowo. Nie jest to feministyczny postulat, ale fakt potwierdzony badaniami. Jak się okazuje różnorodność płciowa wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstw, a firmy posiadające kobiety w zarządach osiągają lepsze wyniki, niż te zarządzane przez samych mężczyzn.
Liczba kobiet prezesów w Polsce ciągle rośnie. Od pewnego czasu panie przeważają wśród absolwentów wyższych uczelni, a trend ten stale się umacnia. Mimo to nadal znajdujemy się poniżej średniej europejskiej pod względem liczby kobiet zarządzających firmami. Dane Komisji Europejskiej mówią, że w zarządach największych polskich spółek giełdowych zasiada jedynie 10,3 proc. kobiet (w całej Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 16,6 proc.) A szkoda, bo różnorodność płciowa wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstw.
Efekt synergii
Jak pokazują doświadczenia, firmy z większym udziałem kobiet w zarządzie mają lepsze wyniki. Jest jednak warunek – musi powstać masa krytyczna, czyli co najmniej trzy kobiety w zarządzie. Z badań McKinsey & Company wynika, że takie firmy mają w dłuższym okresie o 40-50 proc. lepsze wyniki finansowe. Z kolei w badaniu Grant Thornton International Business Report zauważono korelację pomiędzy liczbą pań na stanowiskach kierowniczych w danym kraju, a jego wzrostem gospodarczym.
– Interakcje i wzajemne inspirowanie się osób pracujących w nad tym samym projektem sprawiają, że efekt ich wysiłków jest większy niż suma działań poszczególnych osób. W takich warunkach szanse na rozwój i sukces rosną. Aby ten mechanizm działał, każda osoba powinna wnosić do zespołu coś nowego. – mówi Ewa Misiak, prezes firmy People Care, z grupy kapitałowej Work Service SA., laureatka wielu nagród dla kobiet biznesu.
Empatia, nie autorytaryzm
Jak zauważa Ewa Misiak ma szansę się to stać dzięki różnicom pomiędzy kobietami, a mężczyznami – Podstawowym, często niewykorzystanym bogactwem w dziedzinie różnorodności są naturalne różnice w sposobie komunikacji, stylu zarządzania czy podejściu do ryzyka miedzy kobietami, a mężczyznami. Empatia, intuicja, umiejętność rozwiązywania konfliktów, podejmowanie decyzji oparte na konsultacjach – to cechy, które mają ogromne znaczenie w zarządzaniu współczesną firmą, a których często mężczyznom brakuje.
Nastawienia na inteligencję emocjonalną, w której przodują kobiety wskazywane jest jako nowy kierunek rozwoju przywództwa. Styl autorytarny, przypisywany w większości zarządzaniu przez mężczyzn, przestaje się sprawdzać – zwłaszcza wobec wchodzącego na rynek pokolenia Y.
– Przywództwo oparte na inteligencji emocjonalnej skupia się na kierowaniu emocji na pozytywne atrybuty zespołu i dzięki temu wyzwalanie w liderze i zespole tego, co najlepsze – czyli pozytywnego działania. Tacy liderzy wywołują w ludziach energię, innowacyjność i kreatywność. – dodaje Misiak.


























Dodaj komentarz