Menu
Menu

Karpacz’23: polski rynek ma potencjał, by tworzyć firmy na miarę Samsunga

Inwestowanie w takie branże, jak robotyka, elektronika, sztuczna inteligencja, technologie cyfrowe, Internet rzeczy (IoT), według raportu Instytutu Sobieskiego, przygotowanego we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, pozwoliłoby Polsce dołączyć do klubu najbogatszych państw świata. Budowa efektywnego ekosystemu firm wysokotechnologicznych wymaga jednak wykorzystania narzędzi finansowania pre-IPO, takich tak PFR Tech Hub.

"Polska potrzebuje zaawansowanych technologii" Forum Ekonomiczne'23

Polskie startupy odnoszą sukcesy. Posiadając gotowy produkt, przenoszą swe siedziby do innych krajów lub zostają sprzedane globalnym korporacjom. Należy więc zadbać, żeby nie uciekały z Polski. − W ramach naszego raportu zidentyfikowaliśmy blisko 40 firm, które osiągnęły właśnie ten kluczowy moment: jeżeli uda im się znaleźć dodatkowe finansowanie, i to na poziomie naprawdę konkretnych sum sięgających kilkadziesiąt lub kilkaset milionów złotych, pozostaną w rękach dotychczasowych właścicieli i dalej będą pracować dla polskiej gospodarki − tłumaczył podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Bartłomiej Michałowski, ekspert Instytut Sobieskiego.

Rynek technologiczny w rozkwicie

W ostatnich latach rynek technologiczny w Polsce rozwijał się dynamicznie, chociaż wciąż pozostaje w tyle za czołowymi państwami europejskimi. Potwierdzeniem tego jest liczba zgłaszanych patentów − w Polsce w 2022 r. wyniosła zaledwie 615, podczas gdy w Niemczech przekroczyła 24,5 tys.

Naszym niewątpliwym sukcesem w ostatnich latach było stworzenie w Polsce ekosystemu innowacji z prawdziwego zdarzenia, m.in. dzięki narzędziom wspierającym startupy, takim jak PFR Ventures. Teraz musi on dojrzeć i zacząć generować dla polskiej gospodarki wymierne zyski, przyczyniając się do wzrostu zamożności naszego społeczeństwa − powiedział podczas debaty Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wsparcie inwestycyjne wysokich technologii

Służyć temu ma PFR Tech Hub. To strategiczny program Polskiego Funduszu Rozwoju, którego celem jest wsparcie inwestycyjne sektora wysokich technologii w Polsce. Zasilałby on wybrane firmy znaczącymi środkami finansowymi, pozwalającymi przeskoczyć dotychczasowe bariery rozwojowe. Jednocześnie pozwalałby ich właścicielom na zachowanie pakietu akcji większościowych.

Po raz pierwszy w historii Polacy mają szansę wziąć udział w kolejnej rewolucji przemysłowej, tym razem nie w roli biernych obserwatorów, lecz aktywnych uczestników i kreatorów innowacyjnych technologii. Aby to osiągnąć, musimy zbudować społeczną akceptację dla odpowiedzialnego inwestowania środków publicznych w sektor prywatny oraz porzucić w końcu, odziedziczoną po PRL, krytyczną postawę wobec indywidualnej inicjatywy oraz dążenia do sukcesu − mówił przedstawiciel Instytutu Sobieskiego.

"Polska potrzebuje zaawansowanych technologii", Forum Ekonomiczne'23

Niezbędna współpraca z ośrodkami badawczymi

W zdobywaniu umiejętności konkurowania na rynku globalnym, a w przypadku niektórych firm zbudowaniu potencjału na miarę takiego giganta, jak Samsung (który również powstał dzięki zaangażowaniu południowokoreańskiego państwa), niezbędna będzie ścisła współpraca z instytucjami naukowymi oraz ośrodkami badawczymi.

Tak długo nie stworzymy silnego ekosystemu innowacji, jak polskie uczelnie naukowo-techniczne nie stworzą własnych, potężnych instytutów, przynoszących miliardowe zyski poprzez komercjalizację rozwiązań opracowanych przez naszych utalentowanych inżynierów. Poprawy wymaga także umiejętność wykorzystywania przez firmy prywatne zapotrzebowania państwa na dane technologie, chociażby w obszarze wojskowości, które stymulowałoby ich rozwój − podkreślał Paweł Borys.

Strefa Polskiego Funduszu Rozwoju na stałe wpisała się w tradycję prestiżowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ramach 32. edycji od 5 do 7 września tysiące gości, w tym liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całego świata, dyskutują o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską i całym kontynentem.

Więcej o raporcie Instytutu Sobieskiego i PFR można przeczytać tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zdjęcia: PAP/ T. Klepczyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.