Menu

Menu

Jest jedna kategoria nieruchomości, które nie stracą na wartości

W zasadzie każdego dnia można przeczytać opinię kolejnego znawcy rynku mieszkaniowego, który donosi o tym, jak to kolejne typy nieruchomości tracą na wartości. Przyczyny są różne, zmiany cen też, ale jest jeden typ nieruchomości, który na wartości nie traci ani teraz, ani pewnie nie straci w przyszłości. Mowa o apartamentach.

apartament

Apartament czy apartament, oto jest pytanie

Oczywiście uważna para oczu wypatrzy w eksperckich felietonach informacje również o tym, że apartamenty tracą na wartości. I to byłaby prawda, gdyby nie fakt, że w takich doniesieniach wcale nie chodzi o apartamenty. Nie każde dobrze wyposażone mieszkanie to od razu apartament. To, że deweloperzy obniżyli standard tak bardzo, że dziś nawet suterena jest luksusem, nie sprawia automatycznie, że definicje przestają obowiązywać. Apartamenty na wynajem to najczęściej mieszkania z wyposażeniem z co najwyżej środkowej półki. Tymczasem prawdziwy apartament to nie tylko mieszkanie z wyposażeniem będącym klasą samą w sobie – raczej spoza najbardziej popularnych katalogów – ale też z odpowiednim otoczeniem: basenem, kortem tenisowym, usługą concierge dla mieszkańców apartamentowca. Bo warto tu dodać jeszcze jedną rzecz: apartamenty w blokach to marketingowa fikcja. Żeby powstał apartament, musi istnieć apartamentowiec.

Dlaczego apartamenty nie podlegają korekcie cen?

Mieszkania czy domy są narzędziami inwestycyjnymi. Kupują je naprawdę różni ludzie, także ci, którzy o rynku nieruchomości nie mają wielkiego pojęcia, tylko po prostu zwęszyli w miarę łatwy pieniądz. Rynek opanowany przez laików zawsze jest podatny na różne zawirowania. Ale prawdziwych apartamentów ten problem nie dotyczy. Zresztą – zobacz, jak wyglądają prawdziwe apartamenty w Warszawie na sprzedaż. To nie są mieszkania, które ktokolwiek kupiłby po to, żeby je dalej wynajmować. Użyczyć najbardziej prestiżowym gościom – być może, ale generalnie jest to miejsce, w którym chce się mieszkać, a niekoniecznie na nim zarabiać. Apartamenty mają wartość pozamaterialną, niemal sentymentalną i prestiżową, a to nie jest coś, co podporządkowywałoby się prawom wolnego rynku

Kiedy i jak mogą zmienić się ceny prawdziwych apartamentów?

To właściwe miejsce i czas, żeby sprawdzić, kiedy apartamenty mogą stać się tańsze lub droższe. Odpowiedź będzie jednak bardzo prosta – cena apartamentów w gruncie rzeczy nie obejmuje jakoś dramatycznie wysokiej marży. Budynki takie, jak wspomniany wyżej, powstają na najdroższych działkach w mieście, są projektowane przez biura architektów o światowej sławie i wyposażone przez najlepszych producentów i wykonawców. Samo wybudowanie takiego budynku kosztuje ogromne pieniądze. Zwykłe mieszkania mogą tanieć, bo oszczędza się na materiałach – w apartamencie tego zrobić się nie da. Te lokale nie tanieją, a drożeją tym szybciej, im trudniej jest o atrakcyjną działkę. I właśnie dlatego do apartamentów zasługujących na tę nazwę, mogą się wprowadzić tylko nieliczni. Większość, mimo zaklinania rzeczywistości, może mieszkać w całkiem ładnych, ale nadal tylko mieszkaniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.