Menu

Menu

Jak prawidłowo ocenić wartość nieruchomości?

Ceny nieruchomości rosną bardzo szybko od kilkunastu miesięcy. Mieszkania w centrach dużych miast i domy w atrakcyjnych lokalizacjach mocno zyskały na wartości. W jaki sposób sprawdzić, ile obecnie warta jest nieruchomość?

wartość nieruchomości

Warto znać wartość swojego mieszkania lub domu. Ta wiedza jest niezbędna między innymi wtedy, gdy zechcesz wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zlecenie wyceny rzeczoznawcy. Samodzielne oszacowanie wartości nieruchomości również nie jest skomplikowane, ale obarczone ryzykiem błędu.

Dlaczego warto znać wartość nieruchomości?

Osoby, które nie planują sprzedaży domu lub mieszkania, również powinny mieć świadomość, ile wart jest ich majątek. Głównie po to, aby wiedzieć, na jaką kwotę go ubezpieczyć. Niedoszacowanie wartości nieruchomości do ubezpieczenia może spowodować poważne kłopoty finansowe po szkodzie. Jeśli podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym podamy zaniżoną wartość nieruchomości, może okazać się, że pieniądze otrzymane z odszkodowania nie pokryją kosztów związanych z remontem lub, w skrajnych przypadkach, odbudową. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie nieruchomości z elastyczną sumą ubezpieczenia. Mieszkanie wyceniane jest w dniu powstania szkody, co niweluje ryzyko niedoszacowania jego wartości ze względu na wahania cen rynkowych. Oczywiście w umowie ustalona jest suma ubezpieczenia i do jej wysokości odpowiada ubezpieczyciel.

Jak samodzielnie wycenić nieruchomość?

Szacunkowe określenie wartości nieruchomości nie jest skomplikowane. Jednak potrzeba poświęcić trochę czasu na analizę danych. Na wartość mieszkania wpływ ma kilka podstawowych czynników. W przypadku mieszkania w bloku punktem wyjścia powinna być średnia cen za metr kwadratowy w Twojej okolicy. Łatwo sprawdzisz ją na portalach ogłoszeniowych, porównując ceny mieszkań wystawionych na sprzedaż na Twoim osiedlu czy w dzielnicy. Na cenę nieruchomości bardzo mocno wpływa jej lokalizacja – jeśli mieszkasz w miejscu, z którego jest dobry dojazd do centrum, natomiast w pobliżu jest wszystko, czego potrzeba do codziennego funkcjonowania (szkoła, przedszkole, sklepy itp.), to automatycznie wartość nieruchomości będzie wyższa.

Stan techniczny mieszkania to kolejna ważna kwestia, którą należy brać pod uwagę podczas wyceny. Mieszkanie po remoncie, do którego można się wprowadzić bezpośrednio po sfinalizowaniu transakcji zakupu, będzie zdecydowanie więcej warte niż to, które trzeba wyremontować. Remontujesz dom lub mieszkanie? Cała gama produktów na Kosbud

Wycena domu jednorodzinnego jest bardziej skomplikowana. W tym przypadku należy ocenić nie tylko wartość samego budynku, lecz także działki przynależnej do posesji. Ponadto liczy się również jakość infrastruktury na działce oraz sąsiedztwo. Nie najlepszy stan techniczny domu obniży jego wartość w większym stopniu niż w przypadku mieszkania do remontu. Przyczyna jest prosta – remont domu zwykle wymaga większych nakładów finansowych od kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.