Menu
Menu

Jak założyć firmę?

Planujesz założenie własnej działalności, ale nie wiesz jakie kroki podjąć, aby zarejestrować działalność? Chcesz upewnić się, że Twój pomysł na biznes okaże się być dobrym wyborem? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak założyć firmę, abyś bez problemów wkroczył w świat przedsiębiorców, sprawnie prowadzących biznes.

jak założyć firmę

Stwórz biznesplan

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę, aby jak najszybciej przejść cały proces, pamiętaj, że nim podejmiesz formalne kroki do zarejestrowania działalności, musisz stworzyć biznesplan. Dzięki niemu nie tylko przekonasz potencjalnych inwestorów lub instytucje bankowe do udzielenia pomocy finansowej, ale także możesz przewidzieć, jak Twoja firma będzie prosperować na rynku.

Co powinien zawierać biznesplan?

  • streszczenie i charakterystykę przedsiębiorstwa;
  • charakterystykę produktu;
  • kadrę pracowniczą i zarządzającą;
  • rynek i konkurencję;
  • strategię marketingową;
  • cele i termin ich realizacji;
  • analizę finansową.

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie przysparzających najwięcej problemów elementem biznesplanu jest analiza finansowa. Prognoza przyszłej sprzedaży i związanych z tych kosztów pozwala podjąć racjonalną decyzję o podjęciu działalności. Nierentowna działalność to coś, czego powinien wystrzegać się każdy przedsiębiorca.

Warto skorzystać form wsparcia dla nowych przedsiębiorców – poradniki biznesowe, konsultacje z doradcami biznesowymi, kredyty dla firm.

Jaką formę działalności wybrać?

Jeśli zakładasz firmę, musisz zdecydować się na jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Opcji do wyboru jest dość sporo. Możesz wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę kapitałową, czy spółkę osobową.

W praktyce przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w biznesie decydują się na jedną z dwóch form działalności – jest to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. Ich zaletą jest minimum formalności przy rejestracji i funkcjonowaniu firmy, a koszty prowadzenia działalności są mniejsze niż przy spółkach kapitałowych i osobowych. To, co różni te dwie formy działalności, to przede wszystkim właściciele firmy. Przy jednoosobowej działalności, firma prowadzona jest przez jedną osobę, natomiast w spółce cywilnej jej właścicielami jest co najmniej 2 wspólników.

Zaletą jednoosobowej działalności jest pełna swoboda decyzyjna właściciela. Jednakże ta forma nie ma osobowości prawnej, więc w przypadku odpowiedzialności za zobowiązania finansowe, przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Do korzyści tej formy działania można zaliczyć możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości.

Z kolei spółka cywilna będzie cechować się mniejszą swobodą decyzyjną. Jednakże jest to bezpieczniejszy sposób na prowadzenie działalności, gdyż odpowiedzialność za prowadzenie firmy spoczywa na kilku wspólnikach.

Jak założyć firmę – czyli wszystko o formalnościach

Jeśli już wybrałeś formę działalności i przygotowałeś biznesplan, możesz przystąpić do rejestracji swojej firmy Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić, składając wniosek na druku CEIDG-1 osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, albo korespondencyjnie, bądź elektronicznie za pomocą rządowej strony www.biznes.gov.pl.

Na druku CEIDG-1 przedsiębiorca wpisuje wszystkie swoje dane, dane firmy oraz wskazuje wybraną formę opodatkowania. Wniosek pełni nie tylko funkcje rejestracyjne. Na podstawie druku składany jest wniosek o wpis do REGON, zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP. Można na nim złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a także wysłać zgłoszenie albo zmianę zgłoszenia płatnika składek do ZUS-u.

Ważne!

W ciągu 7 dni od dokonania wpisu, musisz dokonać zgłoszenia ubezpieczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętaj, aby złożyć do właściwego urzędu druk ZUS ZUA lub ZZA.

Musisz także udać się do właściwego urzędu skarbowego, gdzie dokonasz rejestracji jako podatnik podatku VAT. W tym celu należy złożyć formularz VAT-R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.