Jak zabezpieczyć transport i ładunki?
Właściwe przygotowanie transportu i ładunku na czas podróży to pierwszy krok pozwalający na relokację towaru w docelowe miejsce i w nienaruszonym stanie. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które opisują także sposoby zabezpieczenia towaru.
Chroń swój transport i ładunek w czasie zlecenia
Zabezpieczenie towaru jest znaczące z uwagi na kilka powodów. Z reguły podczas planowania transportu największa uwagę przykłada się do terminowej dostawy. Nie wolno jednak pomijać na tym etapie aspektu odpowiedniego zabezpieczenia transportu i ładunku.
Po pierwsze, pozwala to uniknąć niepotrzebnych reklamacji oraz dochodzenia, czy szkody powstały w wyniku niewłaściwego przygotowania ładunku na czas podróży, czy może to pośrednik obchodził się z nim w nieodpowiedni sposób.
Dowiezienie towaru w nienaruszonym stanie i na czas to podstawowe oczekiwanie względem firmy transportowej.
Zabezpieczenie dużych ładunków w czasie transportu to inwestycja w bezpieczeństwo
Poza wywiązaniem się z warunków umowy właściwe zabezpieczenie ładunku to także jeden z elementów pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Ten aspekt nabiera na znaczeniu szczególnie w przypadku transportu międzynarodowego. Jeżeli kierowca ma do pokonania duże odległości – wówczas poprawne zabezpieczenie przedmiotu zlecenia jest jeszcze bardziej pożądane.
Dotyczy to zwłaszcza dużych ładunków i towarów – ich niepowołane przemieszczanie się w trakcie długich i wymagających tras może być szczególnie niebezpieczne.
Transport ładunki – Wielkość ładunku ma znaczenie
Na początek warto wdrożyć jedną podstawową zasadę – im większy ładunek, tym lepiej musi być zabezpieczony. Odpowiednie opakowanie to nie wszystko – towar należy także solidnie przymocować, aby wyeliminować niechciane przemieszczanie się w trakcie przewozu.
Sam sposób mocowania jest z reguły uzależniony od dwóch czynników – rodzaju oraz wielkości ładunku. Zazwyczaj zaleca się stosowanie dwóch sposobów – metody mocującej oraz blokującej. Z powodzeniem można skorzystać tylko z jednego sposobu, albo zdecydować się na dwa. Przy zabezpieczaniu transportu ładunku warto sięgnąć po:
- pasy,
- łańcuchy,
- liny,
- belki rozporowe,
- siatki,
- kliny.
Powyższe akcesoria to zaledwie część z dostępnych możliwości. Pozwalają one na zmniejszanie odległości pomiędzy konkretnymi towarami – dzięki temu w ramach jednego kursu uda się zmieścić więcej ładunku, co zintensyfikuje zysk ze zlecenia.
Umiejętnie rozłożony towar to także wkład w uniknięcie przesuwających się palet w czasie jazdy. Ekspertem w realizowaniu poprawnie zabezpieczonych ładunków jest firma M&W Spedition, która dzięki zdobytemu doświadczeniu z powodzeniem realizuje usługi właściwie chronionego przewozu. Więcej na temat oferty transportu ładunków znależć można tutaj: https://www.mw-spedition.com/przewoznik/ladunki-dla-przewoznikow.
Jak zabezpieczyć towar ładunek, który znajduje się w kartonie?
Oto kilka praktycznych kroków, które pomogą przewieźć towar w kartonowym opakowaniu w nienaruszonym stanie.
Krok 1 – owijanie
Pozwala nie tylko zabezpieczyć ładunek przed uszkodzeniem, ale i zabrudzeniami, które mogłyby pojawić się w czasie transportu.
Krok 2 – wypełnianie
Dzięki zminimalizowaniu takich pustych przestrzeni w opakowaniu można zapobiec przemieszczaniu się ładunku w czasie transportu.
Krok 3 – blokowanie
Gdy ciężkie produkty będą utrzymane w stałej pozycji – wówczas nie będą się przesuwać w pojeździe i stwarzać zagrożenia dla sąsiadujących paczek.
Krok 4 – przekładanie
Gdy produkty wewnątrz opakowań zostaną od siebie odseparowane – nie ma szans na powstanie zarysowań czy uszkodzeń.
Krok 5 – zawijanie
To z kolei zapobiega zarysowaniu wystających elementów – mogą być np. części maszyn, rury lub nogi mebli.
Sięgnij po odpowiednie opakowanie
U podstaw skutecznego zabezpieczenia towaru i ładunku jest zawsze wybór solidnego opakowania zewnętrznego. Najczęściej jest to gruby karton, który umożliwia ulokowanie elementów w jednym opakowaniu i z reguły jest on przykładem pierwszej warstwy chroniącej ładunek.
Sam rozmiar takiego opakowania również nie powinien być marginalizowany – sięgając po zbyt duży karton pojawia się większe wyzwanie w postaci solidnego zapełnienia.
Powyższe wskazówki stanowią wykładnię wiedzy dotyczącej prawidłowego zabezpieczenia towaru i ładunku w czasie transportu w docelowe miejsce. Bezpieczeństwo i nienaruszony stan przewożonych dóbr to podstawa!
Pamiętaj także o dokładnym sprawdzeniu obecnych przepisów, szczególnie tych związanych z europejskim projektem Pakiet Mobilności.
Dodaj komentarz