Menu

Menu

Jak zabezpieczyć transport i ładunki?

Właściwe przygotowanie transportu i ładunku na czas podróży to pierwszy krok pozwalający na relokację towaru w docelowe miejsce i w nienaruszonym stanie. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które opisują także sposoby zabezpieczenia towaru.

Jak zabezpieczyć transport

Chroń swój transport i ładunek w czasie zlecenia

Zabezpieczenie towaru jest znaczące z uwagi na kilka powodów. Z reguły podczas planowania transportu największa uwagę przykłada się do terminowej dostawy. Nie wolno jednak pomijać na tym etapie aspektu odpowiedniego zabezpieczenia transportu i ładunku.

Po pierwsze, pozwala to uniknąć niepotrzebnych reklamacji oraz dochodzenia, czy szkody powstały w wyniku niewłaściwego przygotowania ładunku na czas podróży, czy może to pośrednik obchodził się z nim w nieodpowiedni sposób.

Dowiezienie towaru w nienaruszonym stanie i na czas to podstawowe oczekiwanie względem firmy transportowej.

Zabezpieczenie dużych ładunków w czasie transportu to inwestycja w bezpieczeństwo

Poza wywiązaniem się z warunków umowy właściwe zabezpieczenie ładunku to także jeden z elementów pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ten aspekt nabiera na znaczeniu szczególnie w przypadku transportu międzynarodowego. Jeżeli kierowca ma do pokonania duże odległości – wówczas poprawne zabezpieczenie przedmiotu zlecenia jest jeszcze bardziej pożądane.

Dotyczy to zwłaszcza dużych ładunków i towarów – ich niepowołane przemieszczanie się w trakcie długich i wymagających tras może być szczególnie niebezpieczne.

Transport ładunki – Wielkość ładunku ma znaczenie

Na początek warto wdrożyć jedną podstawową zasadę – im większy ładunek, tym lepiej musi być zabezpieczony. Odpowiednie opakowanie to nie wszystko – towar należy także solidnie przymocować, aby wyeliminować niechciane przemieszczanie się w trakcie przewozu.

Sam sposób mocowania jest z reguły uzależniony od dwóch czynników – rodzaju oraz wielkości ładunku. Zazwyczaj zaleca się stosowanie dwóch sposobów – metody mocującej oraz blokującej. Z powodzeniem można skorzystać tylko z jednego sposobu, albo zdecydować się na dwa. Przy zabezpieczaniu transportu ładunku warto sięgnąć po:

  • pasy,
  • łańcuchy,
  • liny,
  • belki rozporowe,
  • siatki,
  • kliny.

Powyższe akcesoria to zaledwie część z dostępnych możliwości. Pozwalają one na zmniejszanie odległości pomiędzy konkretnymi towarami – dzięki temu w ramach jednego kursu uda się zmieścić więcej ładunku, co zintensyfikuje zysk ze zlecenia.

Umiejętnie rozłożony towar to także wkład w uniknięcie przesuwających się palet w czasie jazdy. Ekspertem w realizowaniu poprawnie zabezpieczonych ładunków jest firma M&W Spedition, która dzięki zdobytemu doświadczeniu z powodzeniem realizuje usługi właściwie chronionego przewozu. Więcej na temat oferty transportu ładunków znależć można tutaj: https://www.mw-spedition.com/przewoznik/ladunki-dla-przewoznikow.

Jak zabezpieczyć towar ładunek, który znajduje się w kartonie?

Oto kilka praktycznych kroków, które pomogą przewieźć towar w kartonowym opakowaniu w nienaruszonym stanie.

Krok 1 – owijanie

Pozwala nie tylko zabezpieczyć ładunek przed uszkodzeniem, ale i zabrudzeniami, które mogłyby pojawić się w czasie transportu.

Krok 2 – wypełnianie

Dzięki zminimalizowaniu takich pustych przestrzeni w opakowaniu można zapobiec przemieszczaniu się ładunku w czasie transportu.

Krok 3 – blokowanie

Gdy ciężkie produkty będą utrzymane w stałej pozycji – wówczas nie będą się przesuwać w pojeździe i stwarzać zagrożenia dla sąsiadujących paczek.

Krok 4 – przekładanie

Gdy produkty wewnątrz opakowań zostaną od siebie odseparowane – nie ma szans na powstanie zarysowań czy uszkodzeń.

Krok 5 – zawijanie

To z kolei zapobiega zarysowaniu wystających elementów – mogą być np. części maszyn, rury lub nogi mebli.

Sięgnij po odpowiednie opakowanie

U podstaw skutecznego zabezpieczenia towaru i ładunku jest zawsze wybór solidnego opakowania zewnętrznego. Najczęściej jest to gruby karton, który umożliwia ulokowanie elementów w jednym opakowaniu i z reguły jest on przykładem pierwszej warstwy chroniącej ładunek.

Sam rozmiar takiego opakowania również nie powinien być marginalizowany – sięgając po zbyt duży karton pojawia się większe wyzwanie w postaci solidnego zapełnienia.

Powyższe wskazówki stanowią wykładnię wiedzy dotyczącej prawidłowego zabezpieczenia towaru i ładunku w czasie transportu w docelowe miejsce. Bezpieczeństwo i nienaruszony stan przewożonych dóbr to podstawa!

Pamiętaj także o dokładnym sprawdzeniu obecnych przepisów, szczególnie tych związanych z europejskim projektem Pakiet Mobilności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.