Menu
 • Menu

  Jak wybrać kinkiety?

  Kinkiety nie są już nowością na rynku – odkąd się pojawiły, zdążyły więc zdobyć zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób wciąż uważa, że to rozwiązania zarezerwowane dla konkretnych pomieszczeń i w innych się nie sprawdzą. Nic bardziej mylnego! Z powodu licznych zalet i szeregu funkcjonalności kinkiety mogą być stosowane niemal wszędzie. Dają możliwości aranżacyjne, które zupełnie odmienią twoje wnętrza.

  kinkiet

  Warto na wstępie zaznaczyć, że kinkiety doskonale współgrają z wieloma rodzajami lamp – to ich niewątpliwa zaleta, która pozwala tworzyć w mieszkaniu praktyczne strefy funkcjonalne. Co więcej, lampy ścienne mogą być wykorzystywane jako oświetlenie dodatkowe, ale niekiedy z powodzeniem zastępują główne. Kluczem jest umiejętne dobieranie ich do swojej przestrzeni.

  Kinkiety – lampy dodatkowe czy główne?

  Dotychczas rzeczywiście kinkiety były traktowane wyłącznie jako oświetlenie dodatkowe, które miało uzupełniać lampy wiszące i ułatwiać wykonywanie codziennych czynności. Nie da się ukryć, że to praktyczne rozwiązania, dzięki którym znacznie łatwiej jest czytać, pracować czy przyrządzać posiłki. Nie ulega więc wątpliwości, że sprawdzają się jako źródło dodatkowego światła – w ten sposób najczęściej wykorzystujemy je w sypialni czy przedpokoju.

  Okazuje się jednak, że kinkiet to często równie skuteczne oświetlenie główne. Sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie skierowane z nich ku górze światło optycznie powiększa daną przestrzeń. Lampy ścienne z kloszem obróconym w dół mają zupełnie inne zadanie. Służą przede wszystkim precyzyjnemu oświetleniu wybranego miejsca. Nie należy jednak zapominać, że w ten sposób tworzy się bardzo miły klimat, który zawsze sprawdzi się w sypialni czy salonie.

  Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją również kinkiety z kloszem otwartym w dwie strony jednocześnie. Nowoczesne oświetlenie tego rodzaju stanowi ozdobę samo w sobie i może stać się elementem dekoracyjnym w dowolnym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że najlepiej prezentują się w pomieszczeniach niezbyt bogato umeblowanych, a więc m.in. w przedpokoju lub na klatce schodowej.

  kinkiet

  Ile kinkietów zamontować?

  Kinkiety mogą wprowadzić do pomieszczenia niesamowity nastrój, zupełnie odmieniając jego charakter. Niestety, wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem lampy ścienne to nie tylko praktyczne doświetlenie przestrzeni roboczej. Wystarczy montować je parami, zwłaszcza obok luster, które będą potęgowały efekt. Można wykorzystać je również jako otoczenie dla elementów dekoracyjnych – obrazów, zdjęć czy nawet kominka. Uznaje się jednak, że lampy ścienne muszą być wieszane z zachowaniem symetrii względem danego punktu lub w odbiciu lustrzanym, gdy znajdują się na dwóch ścianach.

  Jeśli chcesz zadbać o efekt wizualny, trzymaj się również ogólnie przyjętych wysokości, na których powinno się montować kinkiety. Jeśli pomieszczenie ma ok. 2,5 m wysokości, lampy ścienne powinny znaleźć się w odległości ok. 1,9 m od podłogi. Jeśli wybierasz modele, które mają klosze skierowane w dół, możesz też odmierzyć ok. 15 cm od górnej krawędzi okien. Kinkiety z kloszem ku górze nie mogą być dalej niż 90 cm od sufitu, jednak pamiętać, by nie znalazły się w mniejszej odległości niż 30 cm.

  kinkiet

  Tak naprawdę to, jak i gdzie zamontujesz kinkiety, to tylko i wyłącznie twoja sprawa. Pamiętaj jednak, że zachowanie pewnych zasad pozwala ci cieszyć się ich wszystkimi zaletami. Nowoczesne oświetlenie ma służyć tobie – pięknie wyglądać, poprawiając ci nastrój, ale przede wszystkim skutecznie oświetlać wybrane przez ciebie wnętrze.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.