Menu

Menu

Jak wesprzeć organizm po antybiotykoterapii?

Antybiotyki to leki stworzone w celu leczeniu zakażeń bakteryjnych. Niestety, antybiotyk nie działa wybiórczo jedynie na szkodliwy szczep bakterii – choć jego działanie wymierzone jest głównie przeciwko niemu, to może osłabić także dobroczynne bakterie wchodzące w skład mikroflory jelitowej. Dowiedz się, jak wesprzeć organizm po antybiotykoterapii.

antybiotykoterapia

Dlaczego flora bakteryjna jelit jest ważna i jak działają na nią antybiotyki?

Nie wszystkie bakterie są szkodliwe. W ludzkim organizmie żyją także te pożyteczne, tworzące m.in. mikrobiom jelitowy. Dobroczynne bakterie zasiedlające jelita są integralną częścią procesów zachodzących w układzie pokarmowym – pomagają trawić pokarmy, usuwają jego resztki, czyli oczyszczają jelita.

Jak zadbać o florę bakteryjną jelit po antybiotykoterapii?

Podczas stosowania antybiotyku i po zakończeniu leczenia należy przestrzegać lekkostrawnej diety, tak by niepotrzebnie nie obciążać układu pokarmowego. W miarę możliwości należy wybierać produkty wartościowe pod względem odżywczym, aby dostarczyć organizmowi niezbędne do jego funkcjonowania składniki (witaminy, mikro- i makroelementy, białko i węglowodany złożone).

W trakcie i po antybiotykoterapii warto zadbać o regenerację mikrobiomu jelitowego. Można to zrobić, włączając do menu kiszone warzywa i owoce (np. kiszone ogórki) oraz jogurty i kefiry, czyli produkty zawierające żywe kultury dobrych bakterii. Wsparciem dla nich będą zaś prebiotyki, które dostarczą im w przewodzie pokarmowym energii. Znajdziemy je w pełnoziarnistych makaronach i pieczywie, kaszach, owocach i warzywach.

Suplementy diety pomocne podczas antybiotykoterapii

Układ pokarmowy po leczeniu antybiotykami może być jednak tak osłabiony, że nie służy mu początkowo jedzenie wyżej wymienionych produktów. Częstym problemem jest też brak apetytu. Warto wówczas sięgnąć po probiotyk przy antybiotyku, np. Multilac*. To suplement diety w kapsułkach zawierający 9 starannie wyselekcjonowanych szczepów żywych bakterii.

Multilac to synbiotyk, czyli połączenie dobroczynnych bakterii i prebiotyków o nazwie fruktooligosacharydy, które nie są trawione w przewodzie pokarmowym i stanowią w nim pożywkę dla pożytecznych bakterii**. Multilac synbiotyk stworzony został przy zastosowaniu innowacyjnej technologii MURE, która sprawia, że żywe kultury bakterii w nim zawarte są odporne na enzymy trawienne i sok żołądkowy.

*MULTILAC Kapsułki może być stosowany tylko u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.

Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.

** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.