Menu
 • Menu

  Jak szybko zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

  Fotowoltaika wydaje Ci się ciekawą inwestycją, ale masz wątpliwości czy korzystanie z energii ze słońca naprawdę się opłaca? Dowiedz się, ile wynosi czas zwrotu z inwestycji i jak go maksymalnie skrócić.

  fotowoltaika

  Fotowoltaika – co to jest i na czym polega?

  Fotowoltaika to technologia pozwalająca pozyskiwać prąd z energii słonecznej. Wszystko za sprawą paneli fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Polega ono na przekształceniu energii promieniowania słonecznego (fotonów) w energię elektryczną. Następnie tak wyprodukowana energia zostaje przekazana do falownika, który zamienia ją na prąd zmienny o parametrach zgodnych z tymi, które posiadają gniazdka. W ten sposób możemy zasilać nasze domowe urządzenia energią prosto ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są najczęściej budowane na dachach budynków. Dlaczego tak jest i czy elektrownie fotowoltaiczne są efektywnymi źródłami energii?

  Opłacalność inwestycji a mity związane z fotowoltaiką

  Właściwe umiejscowienie instalacji to jeden z kluczowych aspektów wpływających na opłacalność budowy własnej mikroelektrowni. Chodzi głównie o kierunek i kąt pod jakim zamontowane są panele – aby instalacja mogła wyprodukować największą ilość energii z zainstalowanej mocy montuje się ją w kierunku południowym i pod kątem 30°-35°. Dodatkowo nic nie powinno rzucać cienia na moduły fotowoltaiczne, ani wysokie budynki, ani drzewa. Dlatego właśnie najczęściej zakłada się instalacje na dachach, tam tego typu warunki najłatwiej spełnić.

  Często powtarzającą się wątpliwością dotyczącą produkcji energii w elektrowni fotowoltaicznej jest to, że prąd jest generowany tylko latem, kiedy jest dużo słońca. Nie jest to oczywiście prawda. W miesiącach szczególnie słonecznych energii istotnie jest znacznie więcej niż np. zimą, kiedy przez większość czasu jest pochmurno. Jednak prąd produkowany jest przez cały rok, a praca fotowoltaiki ustaje jedynie wtedy, kiedy światła słonecznego nie ma w ogóle, czyli nocą. Skąd jednak wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zamontować żeby pokryły one zapotrzebowanie domu jednorodzinnego czy innego budynku?

  fotowoltaika

  Kluczowy element – projekt instalacji fotowoltaicznej

  Najważniejszym aspektem wpływającym na efektywność instalacji jest jej właściwe zaprojektowanie. Obejmuje ono zarówno wcześniej wspomniane kwestie lokalizacyjne, jak i te związane z samymi częściami składowymi mikroelektrowni. Należy m.in. obliczyć optymalną ilość paneli – jest ona uzależniona przede wszystkim od zapotrzebowania, ale także od powierzchni i możliwości udźwigowych dachu. Jak to ocenić? Po pierwsze posiłkując się dotychczasowym średnim rocznym zużyciem energii. Po drugie zaś, jest kilka ogólnych reguł, które pomogą nam w obliczeniach. Na 1kWp mocy potrzeba ok. 6,8m² powierzchni dachu – to już znacząca wskazówka. Dodatkowo, na każde 1000 kWh zużywanej rocznie energii wymagana moc instalacji to 1-1,25 kWp. W doborze lokalizacji i mocy instalacji fotowoltaicznej pomogą fachowcy – warto im powierzyć tę część pracy i skorzystać z ich doświadczenia.

  Dofinansowanie do fotowoltaiki – skróć zwrot z inwestycji

  Jasne jest, że na czas zwrotu z inwestycji wpływa nie tylko jej efektywność, ale i wysokość wkładu własnego. Chociaż instalacja fotowoltaiczna może zapewniać w gospodarstwie domowym nawet kilkutysięczne oszczędności rocznie, to jednak początkowe koszty związane z budową i montażem paneli fotowoltaicznych są znaczne. Rozwiązaniem skracającym oczekiwanie na zwrot z inwestycji są programy dofinansowań do fotowoltaiki oferowane przez rząd, samorządy i instytucje unijne. „Mój prąd”, „Czyste powietrze” czy ulga termomodernizacyjna pozwalają cieszyć się z darmowej energii nawet kilka lat wcześniej. Dla przykładu instalacja o mocy 5 kWp, czyli taka, której wielkość odpowiada zapotrzebowaniu przeciętnego gospodarstwa domowego, to koszt ok. 25 tys. zł. Biorąc pod uwagę obecne ceny prądu na rynku energii, zwrot z takiej inwestycji nastąpiłby po ok. 8 latach. Jeśli inwestor zdecyduje się skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, może skrócić ten czas o ok. 1 rok. A jeśli tę możliwość połączy jeszcze np. z programem „Mój Prąd”, to będzie mógł odjąć w sumie nawet 3 lata. Daje to około pięcioletni okres zwrotu z inwestycji, a więc znacznie szybszy niż bez korzystania z pomocy finansowej w formie dotacji i odpisów podatkowych.

  Opłacalność fotowoltaiki – masz na nią wpływ

  Czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę jest uzależniony od kilku czynników, na które nie masz wpływu. Są nimi m.in. zmiany ceny na rynku energii (im wyższe, tym szybszy zwrot), czy ilość słonecznych dni w roku (im ich więcej, tym większa produkcja energii w instalacji). Jednak wiele kwestii zależy od Ciebie. Opracowanie odpowiedniego projektu i wykorzystanie wszystkich możliwości wsparcia finansowego do fotowoltaiki zapewni wysoką efektywność instalacji i zwrot z inwestycji szybszy nawet o ponad 30%.

  Jedna odpowiedź do “Jak szybko zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?”

  1. Natalia P. pisze:

   Fotowoltaika szybko sie zwraca, wiem na swoim przykladzie. Korzystalam z uslug firmy Solisys i jestem bardzo zadowolona. Nic sie nie zepsulo w mojej instalacji, moi wyjkowie rowniez maja od niedawna i rowniez mowili ze dobrze, ze wybrali te firme

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.