Menu
Menu

Jak szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie – rady dla właścicieli

Oprocentowanie lokat skutecznie zniechęca do powierzenia pieniędzy bankowi. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania. Jeżeli rozważasz zakup mieszkania pod wynajem, dowiedz się, jak zapewnić swojej ofercie duże zainteresowanie oraz bezpiecznie i szybko zawrzeć umowę z najemcą.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Polski rynek nieruchomości na wynajem rośnie w siłę

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski, w IV kw. 2018 r. wzrosły średnie ceny ofertowe i transakcyjne za mkw. mieszkań w stanie deweloperskim. Rosnące ceny oraz brak rządowych programów, w ramach których kupujący nieruchomości mogliby otrzymać dopłaty, prowadzą do tego, że wiele osób – zamiast myśleć o kupnie własnego mieszkania – koncentruje się na poszukiwaniu atrakcyjnych ofert najmu.

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to również wynik dużego zainteresowania mieszkaniami wśród klientów indywidualnych. Inwestorzy zniechęceni zyskami oferowanymi w ramach standardowych instrumentów inwestycyjnych poszukują ciekawych alternatyw. Jedną z nich jest właśnie rynek nieruchomości, w efekcie czego mieszkania na sprzedaż w Krakowie czy Warszawie przeznaczone pod wynajem są zbywane niemal natychmiast.

Po pierwsze atrakcyjna lokalizacja

Jak wybrać mieszkanie pod wynajem? Jak sprawić, by lokal zarabiał niemal przez cały rok? Według ekspertów kluczowa jest lokalizacja. Najemcy – z uwagi na ceny – są skłonni wynajmować lokale położone nawet na obrzeżach miast, ale wówczas oczekują oni dostępu do komunikacji miejskiej. Uwagę warto zwrócić też na potrzeby docelowej grupy najemców. Przykładowo studenci będą chcieli mieszkać maksymalnie blisko uczelni, by nie musieć korzystać z komunikacji miejskiej. Z kolei turyści z pewnością zainteresują się noclegiem w samym sercu miasta.

W poszukiwaniu lokalu idealnie nadającego się pod wynajem pomogą internetowe serwisy ogłoszeniowe. Przykładowo mieszkania na sprzedaż w Krakowie oferuje serwis GETHOME. Obszerne opisy oraz galeria zdjęć pozwalają na szybkie zorientowanie się w ofertach i wyselekcjonowanie tych, które mają potencjał.

Po drugie funkcjonalne i neutralne wnętrze

Po zakupie mieszkania na wynajem należy je odpowiednio przygotować. W tym przypadku warto wykorzystać zasady home staging. Wnętrze powinno być schludne, funkcjonalne i jednocześnie odpersonalizowane – należy z niego usunąć wszelkie zdjęcia czy przedmioty osobiste. Współcześnie standardem jest udostępnianie najemcom lokali w pełni wyposażonych. Warto zatem zadbać, by w mieszkaniu znalazły się sprzęty AGD, RTV oraz meble.

Standard wykończenia wnętrz powinien odpowiadać potrzebom docelowej grupy klientów. Im droższe mieszkanie, tym lepszej klasy meble i sprzęty powinny się w nim znaleźć. Ponieważ wynajem nieruchomości to inwestycja długoterminowa, na zakupie wyposażenia nie warto oszczędzać. Jego wymiana po każdym najemcy z pewnością nie będzie opłacalna.

Po trzecie dobre ogłoszenie wynajmu

To, jak szybko znajdzie się najemca na mieszkanie, w dużej mierze zależy od ogłoszenia. Należy zadbać zarówno o jego treść, jak i dystrybucję. Oferta powinna przyciągać wzrok atrakcyjnymi zdjęciami – warto pokazać lokal od jak najlepszej strony. Coraz więcej właściciel mieszkań inwestuje też w wirtualne spacery, dzięki którym osoba oglądająca mieszkanie poczuje się jak u siebie.

Oferta mieszkania na wynajem powinna zostać zamieszczona na różnych portalach ogłoszeniowych. Warto też przeanalizować współpracę z agencjami nieruchomości. Szczególnie dotyczy to tych ogłoszeń, które są kierowane do zagranicznych firm poszukujących lokali dla swoich pracowników czy zagranicznych turystów.

Po czwarte umowa zabezpieczająca interesy wynajmującego

Umowa oraz protokół zdawczo-odbiorczy to dokumenty, za pomocą których wynajmujący może się zabezpieczyć. Opracowanie wzoru umowy najlepiej powierzyć prawnikowi. Może on też podpowiedzieć korzystne rozwiązania, a także na bieżąco pomagać w rozwiązaniu sporów między wynajmującym a najemcą.

Alternatywą dla tradycyjnego wynajmu jest wynajem krótkoterminowy, dla którego charakterystyczna jest umowa w formie aktu notarialnego. Mimo że to rozwiązanie jest droższe i wymaga zarezerwowania czasu na spotkanie w kancelarii notarialnej, to może okazać się też bardzo korzystne – w razie gdyby najemca nie płacił, eksmisje będzie można przeprowadzić niemal natychmiast.

Po piąte protokół zdawczo-odbiorczy

Umowa nie jest jedynym dokumentem, o którym powinien pamiętać właściciel mieszkania. Równie ważny jest protokół zdawczo-odbiorczy. To właśnie w tym dokumencie należy zawrzeć informacje o wszelkich meblach i sprzętach znajdujących się w mieszkaniu oraz wskazać aktualny stan liczników tak, by móc później rzetelnie rozliczyć się z najemcą.

Protokół zdawczo-odbiorczy potwierdza przekazanie kluczy i mieszkania najemcy, ale nie tylko. Szczegółowy opis stanu lokalu pozwala też najemcy dochodzić odszkodowania w razie stwierdzenia zniszczeń. Sporządzenie tego dokumentu jest też korzystne dla wynajmującego – może bronić się przed krzywdzącymi oskarżeniami o zniszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.