Menu

Menu

Jak poradzić sobie z zaparciami u dziecka

Podobnie jak i u osób dorosłych zaparcia u dzieci są problemem złożonym, na którego powstawanie wpływ ma wiele czynników. Podobieństwo dotyczy też dolegliwości towarzyszących zaparciom, które przez najmłodszych mogą być równie mocno odczuwane. Utrzymujące się przez dłuższy czas poza wywoływaniem dyskomfortu mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w obszarze układu pokarmowego i nie tylko. Dlatego nie można ich bagatelizować. Podejmowanie działań mających na celu eliminację zaparć u dzieci warto rozpocząć od konsultacji lekarskiej, która pomoże ustalić źródło problemu. Co jeszcze można zrobić, aby przywrócić regularny cykl wypróżnień u dziecka i zmniejszyć odczuwany przez nie dyskomfort?

Zaparcia u dziecka

Zaparcia u dziecka – co robić?

Zaparciami określa się trudności z wypróżnianiem, które mogą występować sporadycznie lub trwać przez dłuższy czas. Pod pojęciem tym należy rozumieć nie tylko częstotliwość oddawania stolca, ale też towarzyszący temu procesowi ból i ogólnie pojęty dyskomfort. U dzieci tak jak u osób dorosłych wystąpienie zaparć wiąże się z pojawieniem także innych dolegliwości, które mogą wywoływać nieprzyjemne uczucie. Są to bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, przez co dzieci cierpiące na zaparcia stają się rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne.

Utrzymujące się przez dłuższy czas trudności z wypróżnianiem poza tym, że mocno wpływają na samopoczucie i zachowanie, mogą też prowadzić do poważnych zaburzeń w obrębie układu pokarmowego dziecka. Dlatego jeśli się pojawiają, trzeba zacząć działać natychmiast.

Walkę z zaparciami u dzieci, jeśli zdarzają się one często, należy rozpocząć od zasięgnięcia opinii pediatry. Pomimo tego, że sytuacje, w których zaparcia u dzieci są jednym z objawów poważnej choroby, dysfunkcji narządu czy też wady w jego budowie zdarzają się stosunkowo rzadko, nie można ich wykluczyć. Stąd konieczna jest konsultacja medyczna. Jeżeli w jej wyniku okaże się, że trudności z wypróżnianiem u dziecka są wynikiem zaburzenia pracy jelit, wówczas należy zastosować metody pozwalające na jej usprawnienie. Najprostszym z nich jest zmiana sposobu żywienia dziecka, dostosowana do jego wieku.

W jadłospisie malucha miejsce słodkich i słonych przekąsek oraz innego rodzaju żywności przetworzonej musi zająć duża ilość warzyw i owoców będących naturalnym źródłem błonnika, który wspiera pracę jelit. Dziecku należy też podawać duże ilości płynów, w postaci soków warzywnych i owocowych, herbat ziołowych oraz oczywiście wody. W procesie eliminacji zaparć u dzieci warto też korzystać z łagodnych środków przeczyszczających, które w naturalny sposób wspomagają pracę jelit. Jednym z nich jest Xenna Balance Junior.

Xenna dla dzieci – zadbaj o brzuszek swojego maluszka

Xenna Balance Junior to wyrób medyczny przeznaczony dla najmłodszych. Można stosować go już od 6 miesiąca życia. Jego zadaniem jest przywrócenie prawidłowej pracy jelit, a także zmiękczenie mas kałowych, aby ich przesuwanie w jelitach, a następnie wydalenie w postaci stolca było łatwiejsze. Substancja aktywna zawarta w preparacie Xenna Junior została starannie wyselekcjonowana i skoncentrowana na dotarciu do źródła problemu. Dlatego też Xenna Balance Junior pod wpływem odpowiedniego pH rozpuszcza się dopiero w jelitach, pozostając obojętną dla pozostałej części układu pokarmowego. Xenna Junior dostępna jest w formie rozpuszczalnego w wodzie proszku o smaku pomarańczy.

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.