Menu
 • Menu

  Jak poprawnie układać kostkę brukową?

  Powierzchnie wykończone kostką brukową sprawdzą się doskonale zarówno w sąsiedztwie domu, jak i w ogrodzie lub miejscu publicznym. Aby jednak taka nawierzchnia była trwała, należy poprawnie ułożyć kostkę.

  układanie kostki brukowej

  Właściwe układanie kostki brukowej składa się z szeregu etapów. Zanim w ogóle rozpoczniemy pracę, trzeba wybrać odpowiednią kostkę, a także zaopatrzyć się w stosowne narzędzia. Niezbędna jest zagęszczarka, a przy dużych powierzchniach konieczne będzie użycie koparki. W przypadku dużych płyt przydadzą się również chwytaki. Ponadto trzeba mieć tak podstawowe rzeczy, jak długa metrówka, taczki, szpadle, grabie i poziomica. Gdy już mamy niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do pracy.

  Wytyczenie nawierzchni i profilowanie terenu

  Zaczynamy od wykonania pomiarów powierzchni i wytyczenia granic terenu, który pokryje kostka brukowa. Punkty wyznacza się za pomocą palików i linki, która wyznaczy poziom bruku. Potem należy zdjąć warstwę wierzchnią na głębokość około 50 cm, podsypać ją piaskiem i ubić zagęszczarką.

  Przygotowanie podbudowy

  Kluczowym etapem prac jest przygotowanie podbudowy, która zdecyduje o trwałości bruku. Konieczne jest przygotowanie warstwy konstrukcyjnej o grubości od 15 do 40 cm (dla ruchu pojazdów) z kruszywa naturalnego. Podbudowę układa się warstwami po 10 cm, a każdą należy zagęścić.

  Obrzegowanie nawierzchni

  W kolejnym etapie konieczne jest wykonanie obrzegowania. Używa się do tego albo obrzeży palisadowych, albo krawężników. Osadza się te elementy na głębokości 10 cm w fundamencie półsuchego betonu, zachowując między nimi szczeliny 5 mm.

  Wykonanie warstwy wyrównawczej

  Kolejny krok to wykonanie warstwy wyrównawczej (podsypka). Jej grubość powinna wynosić około 5 cm. Właśnie ta warstwa pozwoli na właściwe osadzenie kostek brukowych. Najczęściej podsypkę wykonuje się z piasku lub grysu. Można także wykorzystać podsypkę cementowo-piaskową, ale wtedy trzeba dość szybko ułożyć kostkę i natychmiast wyrównać zagęszczarką, zanim beton zwiąże.

  Ułożenie kostki brukowej

  Układanie kostki rozpoczynamy od miejsca, gdzie znajdują się obrzeża i poruszamy się po tak ułożonej nawierzchni, a nie depczemy podsypki. Kostkę brukową należy układać 1 cm powyżej planowanego poziomu, ponieważ w czasie ubijania jej poziom się obniży. Przy krawężnikach i studzienkach przestrzeń wypełnia się pociętą kostką lub tzw. kostką wykończeniową. Między kostkami należy zachować spoiny od 2 do 5 mm.

  Spoinowanie i zagęszczanie

  Kolejny krok to wypełnienie spoin. Używa się do tego suchego piasku płukanego lub ewentualnie drobnego grysu. Potem trzeba oczyścić powierzchnię bruku z piasku. Ostatni etap to ubijanie za pomocą zagęszczarki. Należy wykonać to kilka razy, uzupełniając piaskiem spoiny.

  Prawidłowo ułożona kostka brukowa posłuży nam wiele lat, a do tego pozwoli uzyskać efekt o wysokich walorach estetycznych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *