Menu
 • Menu

  Ile kosztuje transport palety i jaki kurier ją podejmie?

  Przewóz przesyłki na palecie należy do specyficznych zleceń dla kurierów. Ze względu na gabaryty i ciężar produktów – z tego powodu są umieszczane na paletach – nie wszystkie firmy kurierskie są skłonne podjąć zlecenie. Jak przez internet sprawdzić, czy dany ciężar jest zgodny z możliwościami przewoźników i który kurier danego dnia może podjąć się transportu?

  transport palet

  Przesyłki paletowe umożliwiają relatywnie łatwe ich transportowanie mimo ponadprzeciętnej wagi. Zapewniają to wózki widłowe, które umożliwiają podniesienie produktu – dotyczy to również sytuacji, w których jest on niestandardowy. Wózek wykorzystuje do tego przestrzeń w dolnej części palety. Dzięki temu możliwy staje się produktów, które – ze względu na wymiary – w standardowych warunkach byłyby nie do podjęcia przez kurierów.

  Należy jednak pamiętać, że paleta palecie nierówna. W większości przypadków standardyzuje się je do wymiarów europalety. Mają one wymiary 1200x800x144 mm biorąc kolejno długość, szerokość oraz wysokość. Należy pamiętać jednak o bardzo konkretnym podejściu kurierów do przewozu palet: unikają sytuacji, w których produkt ma bardzo nieregularny kształt lub wystaje poza obrys stworzony przez linię palety. W zależności od indywidualnych decyzji, może stanowić do powód do odrzucenia zlecenia lub naliczenia dodatkowych opłat.

  Można jednak przyjąć, że paletowe przesyłki kurierskie obejmą wszystkie produkty, które mieszczą się w jej obrysie, nie przekracza możliwości załadunku i wyładunku przy użyciu wózka oraz nie stanowi zagrożenia podczas transportu. W efekcie na paletę trafić mogą zarówno elementy budowlane jak i duże części samochodowe czy wanna z hydromasażem.

  Jakie są ceny przesyłek paletowych w Polsce?

  Kluczowym parametrem do wyceny przesyłki paletowej jest waga danego załadunku. Można przyjąć, że produkty, których waga nie przekracza ok. 300 kg można przewieźć w większości przypadków w cenie od 100 do 170 zł. W przypadku palet cięższych, w granicach 300-800 kg realizacja zlecenia powinna zmieścić się w kwocie do 220 zł. Najcieższe przesyłki paletowe, np. te które przekraczają 1 t to już wydatek na poziomie nawet kilkuset zł.

  Wycena przesyłki paletowej jest problematyczna, ponieważ w grę wchodzi nie tylko sam ciężar danego towaru, ale również określony dystans do pokonania przez kuriera. Ma on wpływ na np. koszty paliwa czy dodatkowych opłat drogowych.

  Sprawdzenie ceny przesyłki paletowej online

  Planując zlecenie na przesyłkę paletową warto skorzystać z możliwości jakie zapewnia platforma do składania zamówień online. Przykładowe działanie pokazuje system KurJerzy.pl.

  Wchodząc na stronę główną serwisu można wybrać pomiędzy:

  • paczką standardową
  • kopertą
  • paletą.

  Przyjmując parametry przesyłki paletowej na określonym poziomie (np. waga – 120 kg, długość – 120 cm szerokość – 80 cm, wysokość – 80 cm) automat obliczy, jaka będzie cena przewozu na palecie. Według stanu na wrzesień 2020 r. będzie to 144 zł.

  Po opcji „Dodaj przesyłkę” system KurJerzy.pl umożliwi bardziej precyzyjne oszacowanie kosztów. Pokaże również, jakie firmy są danego dnia gotowe do podjęcia dużego zlecenia. Co ważne, różnica pomiędzy jedną a drugą sięga aż 50 zł – to 30 proc. wartości zlecenia.

  Jeszcze bardziej wartość ta rośnie, jeśli waga palety powiększy się – przy zachowaniu wymiarów – do 800 kg. W takiej sytuacji tańsza z ofert sięgnie 196 zł, a droższa – aż 340 zł.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.