Menu
Menu

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego umożliwia zasilanie różnych urządzeń znajdujących się w budynku prądem wytworzonym z promieni słonecznych. Przekłada się to na realne oszczędności, gdyż generuje mniejsze zużycie energii elektrycznej pobieranej z sieci energetycznej. Poznaj orientacyjne koszty takiego przedsięwzięcia w 2024 r. i dowiedz się, co składa się na ostateczną cenę.

fotowoltaika

Ile wynosi orientacyjny koszt instalacji fotowoltaicznej w 2024 roku?

Zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, musisz wiedzieć, z jakimi kosztami się to wiąże. Zwrot z inwestycji następuje bowiem dopiero po pewnym czasie on montażu paneli wraz z niezbędnymi komponentami.

Można przyjąć, że do domu jednorodzinnego o standardowym zapotrzebowaniu na energię potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy od 3 do 5 kW. Łączny koszt takiego systemu może wynieść od około 12 000 do 30 000 zł. W przypadku instalacji o mocy 10 kW cena ta będzie wahała się w granicach 40 000-45 000 zł.

Koszty te mogą być jednak zdecydowanie niższe, ze względu na możliwość skorzystania z dofinansowania. Jednym z programów skierowanych m.in. do właścicieli domów jednorodzinnych jest „Czyste Powietrze”. Przewiduje on głównie przeprowadzenie termomodernizacji budynków oraz wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej. Kwoty dotacji są uzależnione przede wszystkim od rodzaju przedsięwzięcia oraz dochodów w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego.

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

To, ile będzie kosztowała fotowoltaika dla domu, zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • zakup paneli fotowoltaicznych — wyróżnia się trzy główne rodzaje modułów: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Pierwsze z nich są najczęściej najdroższe, ale jednocześnie to najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne, co przekłada się na szybszy zwrot inwestycji;
  • zakup falownika — to urządzenie odpowiedzialne za konwersję energii elektrycznej w prąd stały. Jego cena zależy przede wszystkim od konkretnych parametrów oraz mocy;
  • montaż konstrukcji — panele fotowoltaiczne mogą być umieszczone na dachu domu lub innego budynku bądź na specjalnej konstrukcji zamontowanej na gruncie. Należy uwzględnić również koszty poprowadzenia kabli niezbędnych do połączenia ze sobą wszystkich elementów;
  • koszty montażu — do tej kategorii zalicza się tzw. robociznę, czyli wynagrodzenie dla fachowców zajmujących się instalacją paneli wraz z komponentami.

Weź pod uwagę także moc instalacji fotowoltaicznej. Im większe zapotrzebowanie na energię, tym musi być ona większa. To z kolei wiąże się z koniecznością zakupu większej liczby paneli fotowoltaicznych.

Załóż fotowoltaikę ze sprawdzonym partnerem — poznaj Erato Energy

Fotowoltaika pozwala znacząco obniżyć roczne zużycie energii elektrycznej pobieranej z sieci komercyjnej, a więc także oszczędzić na rachunkach za prąd. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem dla swojego domu, skorzystaj z usług firmy Erato Energy. Fachowcy, którzy w niej pracują, przeprowadzą profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej. Mają duże doświadczenie, dlatego wszelkie prace przebiegają sprawnie i bez zwłoki.

Nie wiesz, jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych do konkretnych potrzeb Twojego domu jednorodzinnego? Skontaktuj się z Erato Energy i ciesz się korzyściami, jakie niesie ze sobą ta inwestycja. Doradcy oferują fachową pomoc na każdym etapie współpracy, od projektu instalacji fotowoltaicznej aż do montażu paneli. Zapewniają także profesjonalną obsługę serwisową. Produkuj energię elektryczną z promieni słonecznych i uniezależnij się od komercyjnych dostawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.