Menu

Menu

Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie otwarty

27 września 2022 r. w tłoczni gazu w Goleniowie symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

gazociąg

Tłocznia gazu Goleniów

Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz premier Danii Mette Frederiksen.

Budowę ukończono w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. W wyniku tego opóźnienia 1 października br. system Baltic Pipe ruszy z ograniczoną przepustowością. Wykorzysta część systemu duńskiego.

Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. System jest w stanie transportować do Polski 10 mld m3 gazu.

Jak poinformował Energinet, duński odcinek może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej niż przewidywano – do końca listopada br.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.