Menu

Menu

Fotowoltaika i folie grzewcze – sposób na darmowe ogrzewanie i tani prąd?

Ceny energii elektrycznej w Polsce rosną, podobnie jak koszty konwencjonalnego ogrzewania. Poza tym pojawia się coraz większy nacisk na ekologię. W efekcie inwestorzy poszukują tanich, a zarazem niezawodnych i odnawialnych źródeł energii – zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. Rozwiązaniem, które pozwala na zyskanie bardzo dużej niezależności energetycznej, jest połączenie fotowoltaiki i folii grzewczych. Zobacz, na czym polega.

folie grzewcze

Fotowoltaika = darmowy prąd

System fotowoltaiczny produkuje darmową energię elektryczną, przetwarzając promienie słoneczne, które padają na moduły fotowoltaiczne, w prąd. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku na przestrzeni roku. To możliwe, ponieważ nadwyżki wyprodukowane przez system latem mogą być zmagazynowane w sieci elektroenergetycznej i odebrane na zasadzie net-meteringu. Ten system, który dotyczy prosumentów (tj. posiadaczy instalacji o mocy do 50 kWp), umożliwia odebranie do 70 lub 80% procent przesłanej energii – np. w nocy czy w miesiącach zimowych, gdy liczba godzin słonecznych jest znacznie mniejsza niż latem.

W efekcie zastosowania fotowoltaiki rachunki za prąd mogą spaść nawet o 90%. Jedyne opłaty, które trzeba będzie uiścić do zakładu energetycznego, to te związane z utrzymaniem przyłącza i pokrewnymi kosztami. Warto też pamiętać, że na instalację PV można uzyskać dotacje. Dostępne są też zachęty podatkowe, np. możliwość odliczenia montażu fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT.

Folie grzewcze zasilane fotowoltaiką to efektywne źródło ogrzewania

Już sama fotowoltaika przynosi potężne korzyści finansowe w długofalowej perspektywie. Jednak jest jeszcze drugi element tej „układanki” – chodzi o kwestię ogrzewania budynku. Inwestorzy poszukują ekonomicznego i ekologicznego źródła ciepła. Przy fotowoltaice największy sens ma ogrzewanie elektryczne. Pytanie: jakie? Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się folie grzewcze na podczerwień. Są dostępne m.in. na stronie https://soltec.pl/pl/.

Czym są? To bardzo cienkie maty (o grubości 0,7 mm), które są przystosowane do montażu w charakterze ogrzewania podłogowego. Są zasilane energią elektryczną i generują promieniowanie podczerwone, które pozwala bardzo precyzyjnie kontrolować temperaturę we wnętrzu.

Dużą zaletą promieniowania podczerwonego jest to, że rozchodzi się ono bardzo równomiernie. To oznacza, że przy podłodze i przy suficie temperatura jest podobna, co sprawia, że nie trzeba „podkręcać” termostatu, aby uzyskać wysoki komfort cieplny.

Z perspektywy inwestora warto również podkreślić, że ogrzewanie foliami grzewczymi:

  • jest niedrogie, zwłaszcza w porównaniu z innymi technologiami grzewczymi,
  • jest wydajne – do jego zasilania nie potrzeba bardzo dużych nakładów energetycznych; wystarczy zadbać o to, aby projekt instalacji fotowoltaicznej uwzględniał powstanie ogrzewania opartego o tę technologię;
  • jest bezobsługowe – nie ma np. potrzeby budowania kotłowni, kupowania paliwa czy wykonywania czasochłonnych prac konserwacyjnych.

Z tego powodu połączenie fotowoltaiki z foliami grzewczymi – zwłaszcza na etapie budowy domu – może być najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które jednocześnie zapewni wygodę korzystania z budynku na lata. Warto zatem poznać bliżej te dwie technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.