Menu

Menu

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych – czy warto?

Instalacje fotowoltaiczne to nowoczesne rozwiązanie, po które sięga coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Jakie plusy niesie ze sobą inwestycja w fotowoltaikę?

Obiekty, które zużywają znacznie więcej energii elektrycznej takie jak wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie coraz częściej decydują się na nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. Taka inwestycja zwraca się bardzo szybko w oszczędnościach za rachunki energii elektrycznej. Zastosowanie takiego rozwiązania jednocześnie zwiększa wartość nieruchomości. Obiekty wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są też atrakcyjniejsze dla przyszłych i obecnych najemców. Ofertę można sprawdzić na http://inovativ.pl/

fotowoltaika

Odpowiedź na pytanie dlaczego wspólnoty mieszkaniowe powinny inwestować w fotowoltaikę jest bardzo prosta. Zastosowanie energooszczędnej instalacji fotowoltaicznej może znacznie zoptymalizować koszty eksploatacyjne budynków. Ceny za energie z roku na rok są coraz wyższe. Tendencja wzrostowa jest również prognozowana na nadchodzące lata. Według specjalistów IEO należy spodziewać się największych podwyżek w 2025 roku, kontynuując wzrost, aż do 2040 roku.

Spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe powinny poważnie zastanowić się nad inwestycją w instalacje fotowoltaiczną. Instalacja jest projektowana indywidualnie dla każdego budynku, aby w krótkim czasie uniezależnić się od rosnących cen rynkowych. Wspólnoty posiadające instalacje fotowoltaiczną zagwarantują swoim mieszkańcom niższe koszty życia, jednocześnie utrzymując ustabilizowaną pozycję rynkową.

Energia uzyskana z instalacji fotowoltaicznej ma wiele zastosowań. Może zostać spożytkowana do oświetlenia klatek schodowych, przejść, parkingów, oświetlenia garaży jak i zarówno do ogrzewania budynku. Wykorzystywana także bywa do zasilania systemów wentylacyjnych, klimatyzacji oraz wind. Miejskie budynki są przystosowane do montażu instalacji. Warunki takie jak brak zaciemnienia, duża ekspozycja słoneczna oraz wolna przestrzeń na dachach budynków sprzyjają montażowi fotowoltaiki.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Instalacja fotowoltaiki jest opłacalna w zależności od tego jak wysokie są miesięczne opłaty za prąd w przypadku poszczególnych wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. W skali roku koszty energii elektrycznej zużywanej przez wspólnoty mieszkaniowe szacuje się na 9000 złotych. Przy podobnym zużyciu prądu polecaną przez nas instalacja fotowoltaiczną jest system o mocy 16-17 kWp. Koszt takiej instalacji razem z montażem wynosi do 75 tys. złotych. Przy takich wartościach, uwzględniając coroczny wzrost cen energii (szacowany na poziomie 4 %) instalacja fotowoltaiczna całkowicie zwróci się już po 9 latach eksploatacji. W przypadku, gdy szacowane wzrost cen będzie wyższy niż założony, inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.

Zarówno wspólnoty mieszkaniowe jak i spółdzielnie mogą wykorzystać bardzo atrakcyjny program rozliczania energii zaprojektowany dla prosumentów. Rozliczenie energii w taki systemie pozwala na uzyskanie zoptymalizowanej efektywności instalacji także w okresie zimowym lub w nocy, kiedy to fotowoltaika nie będzie generowała prądu. Dzięki net meteringowi wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej podczas okresu letniego mogą być oddawane do sieci elektroenergetycznej, a następnie, w późniejszym okresie zimowym mogą zostać one odebrane i wykorzystane. Każdy 1kWh wprowadzony do wspomnianej sieci elektroenergetycznej pozwala na odebranie 0,8 kWh z sieci.

Chcąc uzyskać jak największą opłacalność instalacji fotowoltaicznej oraz odpowiednio dobrać moc instalacji PV wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie audytu energetycznego oraz sprawdzenie nośności dachu i stanu jego konstrukcji.

Jaka fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych?

Zanim prace instalacyjne zostaną rozpoczęte specjaliści przeprowadzają symulację uzysku energetycznego. Brane są pod uwagę czynniki takie jak miejsce montażu instalacji, kąt nachylenia ogniw fotowoltaicznych, powierzchnia i moc instalacji oraz dokładne jej umiejscowienie względem południa. Dzięki tak przeprowadzonemu odpowiednio wcześniej audytowi energetycznemu nasza firma jest w stanie zapewnić instalacje fotowoltaiczną profesjonalnie dopasowaną do specyfiki budynku oraz rzeczywistego zużycia energii elektrycznej. Realizacje opierane są wyłącznie na zweryfikowanych urządzeniach renomowanych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.