Menu

Menu

Forum H2POLAND – technologie wodorowe dziś i jutro

Wykorzystanie wodoru jest coraz powszechniejsze. Wkrótce określenie paliwa przyszłości, które teraz często mu się przypisuje, przestanie być aktualne. W wodorowym wyścigu nie chodzi już tylko o neutralność klimatyczną, lecz także o bezpieczeństwo energetyczne kolejnych państw Europy. I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND weźmie pod lupę temat transformacji energetycznej w Polsce, kluczowy dla wyznaczenia kierunków zmian społeczno-gospodarczych.

Forum H2POLAND - grafika

Podczas Forum H2POLAND, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie przy udziale Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, partnerów i Klastra Technologii Wodorowych, blisko stu ekspertów z kraju i świata podejmie próbę odpowiedzi na pytania, jakie rodzi postępująca transformacja energetyczna. Tematem dyskusji będą m.in. zagadnienia dotyczące optymalnego wykorzystania potencjału gazów zdekarbonizowanych na pierwszym etapie transformacji energetycznej w Polsce?, finansowanie gospodarki wodorowej, sposoby równoważenia interesów operatora infrastruktury i jej użytkowników. W programie wydarzenia są również sesje techniczne poświęcone m.in. magazynowaniu i wychwytywaniu dwutlenku węgla, certyfikacji i świadectwom pochodzenia wodoru, kwestiom związanym z bezpieczeństwem.

Potencjał dla samorządów i specjalistów

Ważne miejsce na Forum H2POLAND zajmą debaty poświęcone roli dolin i hubów wodorowych, które służą wdrażaniu lokalnej gospodarki wodorowej w różnych krajach. Eksperci przyjrzą się także zadaniom, jakie spoczywają na samorządach. Trzeba bowiem pamiętać, że zastosowanie wodoru na tym poziomie to nie tylko kwestia transportu publicznego i usług komunalnych, lecz także wiele innych obszarów, choćby magazynowanie i przetwarzanie energii oraz ciepłownictwo.

Gospodarka wodorowa, jako złożony mechanizm − od produkcji, poprzez magazynowanie, po dystrybucję i szerokie zastosowanie technologii wodorowych − stwarza zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Ze względu na wagę tego zagadnienia na problematyce kształcenia kadr skoncentruje się osobny panel.

Targi towarzyszące debatom

Forum H2POLAND to jednak nie tylko debaty. Jego formułę poszerzono o ekspozycję targową. − Postawiliśmy na targi nie tylko ze względu na stuletnie doświadczenie w ich organizacji, ale przede wszystkim dlatego, że targi są doskonałym papierkiem lakmusowym kondycji branży. O wodorze i potrzebie zmian w kontekście transformacji energetycznej wiele zostało już powiedziane, jednak, co szczególnie pokazały nam ostatnie lata, dopiero to, co zostaje zaprezentowane na targach, oddaje stan faktyczny danego sektora gospodarki – mówi Joanna Kucharska, dyrektor Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zarówno wystawa, jak i część merytoryczna, pozwolą określić faktyczne miejsce Polski wśród krajów wdrażających technologie wodorowe oraz odpowiedzieć na pytanie, na jakie miejsce w wyścigu wodorowym możemy liczyć.

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbędzie się 17-18 maja 2021 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Więcej informacji na: www.H2POLAND.com.pl.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.