Menu

Menu

Faktoring cichy – kiedy warto z niego skorzystać?

Coraz popularniejszym źródłem finansowania przedsiębiorstw staje się w Polsce faktoring. Usługi tego typu mają na celu pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. Jednym z modeli faktoringu jest faktoring cichy. Na czym polega?

faktoring cichy

Czym jest faktoring cichy?

Faktoring cichy to usługa, która polega na przeniesieniu cesji wierzytelności bez informowania o tym kontrahenta. Klient zobowiązany jest do zapłaty za faktury, a przedsiębiorca – do uiszczenia opłaty na konto faktora. Faktoring tajny (cichy) to dla faktora metoda dość ryzykowna. Nie ma on możliwości weryfikacji transakcji i kontroli wierzytelności. Ponieważ faktor może ocenić jedynie wypłacalność przedsiębiorcy – zgoda na podjęcie współpracy na zasadzie faktoringu cichego jest trudna. Nie mają na nią szans firmy z zaległościami w US, ZUS lub z wpisami w BIG.

Faktoring cichy – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Faktoring cichy związany jest z podwyższonym ryzykiem transakcyjnym. Dotyczy to zarówno firmy faktoringowej, jak i klienta, który pozbawiony jest pomocy faktora pod względem weryfikacji finansowej wiarygodności płatnika. Ponadto, nie przysługuje mu opcja monitorowania terminowości zapłaty za faktury. Ponieważ faktoring cichy wiąże się z większym ryzykiem, niż model jawny – kosztuje więcej. Ten rodzaj usługi skierowany jest do przedsiębiorstw, które nie mogą uzyskać od kontrahenta zgody na cesje.

Faktoring cichy – kiedy znajduje zastosowanie?

Faktoring cichy najlepiej sprawdzi się w momencie, gdy przedsiębiorstwo liczy na szybkie finansowanie bez zgody kontrahenta. Warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju usługi zapis o zakazie cesji wierzytelności, który znajduje się w umowie współpracy, nie może istnieć. W takim przypadku faktor nie będzie miał możliwości finansowania faktur. Obecnie coraz częstszym zjawiskiem wśród jednostek samorządu jest brak wyrażenia zgody na cesję. Faktoring cichy najczęściej stosowany jest w sektorze handlowym i budowlanym.

W polskim prawie zgoda na cesję wierzytelności jest domyślna. Kontrowersje wzbudza fakt, że w przypadku faktoringu cichego wszelkie działania odbywają się bez świadomości klienta o zawieraniu transakcji z innymi podmiotami. Lepiej więc zdecydować się na rozwiązania transparentne, o których każda ze stron będzie wiedzieć. Wpłynie to pozytywnie na wizerunek przedsiębiorcy.

Przed rozpoczęciem współpracy warto omówić z kontrahentem możliwość przekierowania praw do wierzytelności na firmę faktoringową. Jeśli nie jest to możliwe – konieczne może być zastosowanie faktoringu cichego.

Faktoring cichy – dlaczego firmy decydują się na ten model faktoringu?

Faktoring cichy nie jest rozwiązaniem popularnym – dlaczego więc właściciele firm decydują się na tę usługę? Najważniejszym powodem jest zastosowany przez kontrahenta zapis, dotyczący zakazu cesji wierzytelności. Aby tego uniknąć – warto na początku współpracy z klientem uświadomić go, że przedsiębiorstwo korzysta lub planuje skorzystać z usług firmy faktoringowej. Najczęściej żaden kontrahent nie znajduje w tym problemu – zgadza się na cesję wierzytelności. Wówczas można zdecydować się na faktoring klasyczny.

Następnym powodem stosowania faktoringu cichego jest strach przed pogorszeniem się relacji biznesowych – przedsiębiorstwa obawiają się o fakt postrzegania przez klientów osób trzecich w transakcjach. Ponieważ faktoring staje się w Polsce coraz bardziej popularny – niepokój z tym związany – maleje. Ponadto, firmy, które decydują się skorzystać z tej usługi są sprawdzane przez instytucje finansowe. To sprawia, że ich wiarygodność wzrasta.

Faktoring cichy wykorzystywany jest przez przedsiębiorstwa, które chcą uniknąć formalności, związanych z uzyskaniem zgody kontrahenta na pomoc finansową. Warto jednak pamiętać, że kwestię tą biorą na siebie pracownicy firmy faktoringowej, odciążając przedsiębiorców z dodatkowego zadania.

Jeśli na faktoring cichy decyduje się niewielka firma, w której liczba transakcji jest stosunkowo mała – koszt usługi może być nieopłacalnie wysoki. Przedsiębiorstwa otrzymują niewielką pomoc, a płacą dużo – w związku z ryzykiem, które bierze na siebie faktor.

Faktoring cichy – ryzyko

Finansowanie w postaci faktoringu cichego opiera się o wzajemne zaufanie między stronami współpracującymi. Firma faktoringowa nie ma możliwości, aby potwierdzić zasadność i należności, przekazanej do finansowania. Stanowi to uciążliwość dla stron transakcji, zwłaszcza, jeśli płatnik podważa jakość wykonanych usług, odmawia zapłaty za fakturę lub spóźnia się z jej wykonaniem.

Decydując się na finansowanie w postaci faktoringu cichego należy wymagać pełnomocnictwa do rachunku bankowego, na który wpływać będzie płatność za fakturę, a także ustalenia zabezpieczenia, np. w postaci zastawu na nieruchomościach.

Jedna odpowiedź do “Faktoring cichy – kiedy warto z niego skorzystać?”

  1. Hakim pisze:

    polecam, mi tak doradzili w Finea z tym wariantem „”cichym”i mieli słuszność, bo wsumie inaczej się nie dąło, a kredytu brac nie chciałem. Nie dziwie się, ze to jest corazbardzeij popularne, bo to jest zupenie nowa jakosc dla kapitału. Szybko, online, mało papierow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.