Menu

Menu

Europejskie firmy budowlane na fali wzrostów

W 2014 roku łączna sprzedaż pięćdziesięciu największych potentatów budowlanych w Unii Europejskiej w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o 1 proc., a ich kapitalizacja rynkowa o 6 proc. Wartość sprzedaży sięgnęła w ub. roku 293,4 mld euro.

Jak wynika z dwunastej edycji raportu „European Powers of Construction 2014”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku inwestycje budowlane w Unii Europejskiej zwiększą się o 2,1 proc., a w przyszłym o 3,5 proc. Rozwój biznesu w tym sektorze nadal będzie postępował poprzez poszerzenie zakresu działalności oraz ekspansję geograficzną. Wśród największych firm budowlanych w UE znalazło się jedno przedsiębiorstwo z Polski – Polimex-Mostostal S.A. W rankingu dominują spółki z Wielkiej Brytanii, na czele ponownie znalazła się francuska Vinci

Raport analizuje sytuację pięćdziesięciu największych firm budowlanych w UE, których akcje są notowane na giełdzie. W tegorocznej edycji eksperci Deloitte wskazują, że po kilku latach regresu, w roku 2014 w europejskiej branży budowlanej widać było oznaki wzrostu sprzedaży (o 1 proc.) i rynkowej kapitalizacji spółek (o 6 proc.). Według danych Komisji Europejskiej inwestycje budowlane w krajach unijnych wzrosły średnio o 0,8 proc. Jeszcze rok wcześniej był to spadek o prawie 3 proc.

„Tegoroczne szacunki mówią o wzroście w inwestycje budowlane o 2,1 proc., a w przyszłym o 3,5 proc. W Polsce będzie to odpowiednio 5,6 i 5,2 proc. Nasz kraj, obok Wielkiej Brytanii i Szwecji, ma pozytywny wpływ na ten rosnący trend” – wyjaśnia Maciej Krasoń, Partner w Dziale Audytu Deloitte, Lider Zespołu Nieruchomości i Budownictwa.

Jak wynika z raportu w strefie euro wzrosty te będą nieco mniejsze. Najlepsze perspektywy w tym roku ma budownictwo w Irlandii (wzrost o 9,4 proc.) i Wielkiej Brytanii (wzrost o 7,7 proc.). Z kolei w 2016 roku spadki wartości inwestycji spośród 28 krajów należących do Unii spodziewane są tylko na Węgrzech. Należy zaznaczyć, że mimo tych wzrostów perspektywy dla Unii Europejskiej będą nieco gorsze niż dla USA, gdzie w tym roku inwestycje budowlane wzrosną o 4,2 proc., a w przyszłym o 5 proc.

W 2014 roku inwestycje w budownictwo w całej UE sięgnęły 1,37 bln euro, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 54 proc. udziału w tej sumie mają trzy państwa: Niemcy (292 mld euro), Francja (250 mld euro) i Wielka Brytania (200 mld euro). Polska z sumą 46 mld euro (co stanowi nieco ponad 11 proc. polskiego PKB) znalazła się na siódmym miejscu. W Polsce w 2014 roku inwestycje w budownictwo wzrosły o 2 mld euro. W związku z nową perspektywą finansową UE 2014-2020 spodziewany jest dalszy wzrost inwestycji w tym sektorze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.