Menu

Menu

Ergonomia a wydajność pracy

Olbrzymia grupa pracowników każdego dnia spędza wiele godzin przed ekranami komputerów – w biurach lub w domach, podczas pracy zdalnej. Aranżacja przestrzeni oraz typ wyposażenia przekładają się na komfort oraz wydajność działania.

Warto zatem poznać najważniejsze aspekty wpływające na ergonomię codziennej pracy przy biurku.

BHP w miejscu pracy – jakie dokumenty regulują pracę na stanowiskach komputerowych?

Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy reguluje szereg aktów prawnych, które określają kompleksowo warunki do pracy. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć choćby w:

  • rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe;
  • wytycznych opublikowanych przez Instytut Medycyny Pracy w 2015 r.

Pokazują one, jak należy budować przestrzeń do działania, aby zapewnić wygodę, a przy tym zwiększyć efektywność pracy.

Co składa się na ergonomię pracy przy komputerze?

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze to przestrzeń zapewniająca komfort i swobodę wykonywania wszystkich obowiązków zawodowych w optymalnym czasie, przy użyciu minimalnych nakładów energii.

Podczas budowania ergonomicznego miejsca pracy trzeba zadbać o kilka elementów. Zalicza się do nich m.in.:

  • meble, zapewniające prawidłową postawę podczas pracy,
  • dopasowanie monitora i innych urządzeń,
  • oświetlenie miejsca pracy.

Nowoczesne meble biurowe – o czym pamiętać?

W znacznym stopniu za wygodę i bezpieczeństwo pracy odpowiadają meble. Dotyczy to zwłaszcza biurka i krzesła, które powinny być solidne oraz w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby salon meblowy iHome24.pl.

Miejsce do pracy trzeba zorganizować tak, by zapewnić prawidłowe ułożenie ciała. Pracownik ma być wyprostowany, jego ciało powinno być lekko odchylone do tyłu, a nogi − ustawione równo na podłodze. Plecy powinny pozostać wyprostowane, wspierane przez regulowane oparcie krzesła lub fotela, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego.

Warto wybierać modele pozwalające na daleko idącą personalizację, z praktycznymi podłokietnikami, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę siedzenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych przy dłuższej pracy.

Biurko musi być wystarczająco duże, by pomieścić wszystkie sprzęty. Jego wysokość ma gwarantować przyjęcie opisanej prawidłowej pozycji oraz wygodne oparcie rąk na blacie.

Sprzęty biurowe – jak pracować przed komputerem?

Drugą ważną kwestią jest prawidłowe ustawienie monitora. Powinien on znaleźć się na blacie, najlepiej bokiem do okna, co minimalizuje szkodliwy efekt olśnienia oraz ryzyko szybkiego przemęczenia wzroku. Środek ekranu powinien znajdować się na linii swobodnego patrzenia.

Nie ma jednej zasady określającej bezpieczną odległość ekranu od oczu. Zasadniczo podczas pracy przy komputerze ekran ma znajdować się przynajmniej w odległości wyciągniętej ręki. Przyjmuje się też, że większe monitory ustawia się nieco dalej niż mniejsze.

Warunki oświetleniowe

Nie można także zapominać o doborze prawidłowych źródeł światła, dostosowanych do miejsca pracy. Powinny one dawać światło pozwalające na komfortową pracę. Natężenie dopasowuje się do typu wykonywanej działalności. Warto wybierać produkty o temperaturze barwowej zimno białej, które pobudzają do działania oraz poprawiają koncentrację.

Dlaczego ergonomia miejsca pracy jest tak ważna?

Właściwe zaplanowanie miejsca pracy, z dbałością o wygodę pracownika, to sposób na lepsze wyniki wszelkich działań. Komfort przekłada się bowiem na obniżenie poziomu zmęczenia, wywołanego długofalowym siedzeniem przed ekranem. Można zatem wykonać szybciej i sprawniej większą ilość obowiązków, bez odczuwania dolegliwości bólowych.

Okazuje się, że ergonomia przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo i zdrowie osób pracujących, lecz także na większą efektywność oraz lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.