Menu

Menu

Emigracja ciągle atrakcyjna. Aż 2,8 mln Polaków myśli o wyjeździe

emigracjaOd czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej kolejni premierzy twierdzili, że za ich rządów Polacy zaczną wracać do kraju. Tak się jednak nie stało. Emigracja jest ciągle atrakcyjna. Jak pisze portal Money.pl, w ostatnim roku liczba osób myślących o wyjeździe za granicę, by szukać tam pracy, zwiększyła się o 400 tysięcy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego coraz więcej osób wyjeżdża do innych państw.

Zgodnie z danymi GUS w 2016 roku liczba Polaków, którzy opuścili nasz kraj zwiększyła się o 4,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pod koniec 2016 roku liczba Polaków, którzy czasowo przebywali za granicą, wyniosła 2,5 miliona. Kolejne 2,8 miliona osób rozważa możliwość wyjazdu – pisze Money.pl.

Spośród chętnych do wyjazdu 280 tysięcy chce pozostać za granicą na stałe. Oznacza to, że emigracja objęłaby w większości tych przypadków również całą rodzinę.

Wraz ze wzrostem liczby osób myślących o wyjeździe rośnie jednak również liczba osób, które całkowicie odrzucają możliwość emigracji. W ciągu 4 lat ich odsetek wzrósł z 49,9% do 68,4%. Przyczyną jest poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. Rośnie liczba badanych, którzy deklarują, że posiadają odpowiednią pracę w kraju. Zmniejsza się odsetek osób deklarujących, że w Polsce brakuje odpowiedniej dla nich pracy.

Powyższe dane pochodzą z cytowanej przez portal Money.pl 7 edycji raportu “Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanej przez firmę Work Service. Raport wskazuje również, że o decyzji dotyczącej wyjazdu decydują w coraz większym stopniu czynniki inne niż zarobki. Jednym z nich jest rosnące zagrożenie terrorystyczne. Połowa badanych twierdzi, że bierze ten czynnik pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe.

Emigracja zagrożeniem dla polskiego rynku pracy

Z powagi problemu, jaki stanowi emigracja, zdaje sobie sprawę wicepremier Mateusz Morawiecki. Wielokrotnie podczas swych wyjazdów zagranicznych mówił on o spadającym w Polsce bezrobociu i programie 500+. Wydaje się jednak, że nie wpływa to w znaczący sposób na decyzje emigrantów o powrocie. W większości przypadków niechęć do powrotu wynika z lepszych warunków życia w kraju pobytu i większych możliwości, jakie niesie ze sobą mieszkanie za granicą.

Najchętniej wybieranymi krajami na emigrację są cięgle Niemcy, Wielka Brytania (mimo planowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej) oraz kraje skandynawskie (głownie chodzi o wyjazdy do Szwecji i Norwegii). Jedna trzecia Polaków chce wyjechać do Niemiec. W tym przypadku decydująca jest odległość.

Wyjazd rozważają głównie osoby młode. W 90% nie posiadają one wyższego wykształcenia. Prawie 70% planujących wyjazd posiada pracę, ale tylko 40% na stały etat. Najczęściej rozważają wyjazd mieszkańcy biednych województw. Najczęściej zaś podawaną przyczyną planowanego wyjazdu do pracy są różnice w zarobkach.

Źródło – Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.