Menu
 • Menu

  Druk 3d zmienia nasz świat

  Techniki produkcji zmieniają się dynamicznie, a ostatnie lata upływają pod znakiem druku 3d, który zrewolucjonizował wiele branż i pozwolił na znacznie lepsze wykorzystanie potencjału niektórych firm. Produkcja klasycznymi metodami (np. z wykorzystaniem matryc) nadal ma się dobrze i nie zmieni się to w kolejnych latach, ale alternatywa w tej postaci zmieniła bardzo wiele i dała możliwości, jakie do tej pory nie były możliwe do osiągnięcia. Drukarki 3d są już również czasami w naszych domach prywatnych.

  Druk 3d

  Druk 3d – precyzja

  Jedną z większych zalet drukowania 3d jest uzyskanie niezwykle jakościowego produktu, który jest niemalże doskonały pod względem precyzji. W przypadku druku 3d jest to często doskonałość na poziomie znacznie mniejszym od dziesiątych części milimetra, a kolejne wchodzące na rynek maszyny mogą poszczycić się jeszcze lepszymi osiągami. Wszystko idzie w kierunku doskonałości i w wielu branżach ma to kluczowe znaczenie. To właśnie tam często przy małych partiach produktu wykorzystuje się ten precyzyjny rodzaj produkcji. Inną kwestią jest sama opłacalność druku 3d, ale i temu się nieco bliżej przyjrzymy.

  Czy druk 3d jest tani?

  Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Aby rzetelnie na nie odpowiedzieć musimy wziąć pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Przede wszystkim wykonanie w klasycznej produkcji matryc będzie bardzo kosztowne. Często również niektóre elementy wymagają przestawienia maszyn produkcyjnych i wykonania w nich poprawek. To wszystko generuje koszty, ale w momencie, kiedy produkt będzie wykonywany przez całe lata w gigantycznych ilościach jest to inwestycja warta zachodu. Druk 3d jest tańszy do mniejszych nakładów, ponieważ koszt wykonania pierwszej i na przykład milionowej sztuki produktu jest dokładnie taki sam. Firmy takie jak cubicinch.pl to również szybka wycena i ocenienie możliwości produkcyjnych dla danego zlecenia.

  Druk 3d – materiały

  Spektrum możliwych do użycia materiałów w procesie druku 3d również jest bardzo szerokie. Popularne są przede wszystkim wszelakie odmiany plastiku, a także poliwęglan czy też nylon. Na świecie co pewien czas pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na zastosowanie na skali przemysłowej drukarek 3d operujących nawet na znacznie twardszych i większych objętościowo surowcach. Sprawia to, że druk 3d staje się niezwykle interesującym rozwiązaniem w wielu branżach – od budowlanej do medycznej. Dzięki temu wiele branż uzyskuje alternatywę lun możliwość stworzenia rzeczy, których wykonanie do tej pory było niezwykle utrudnione

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.