Menu
Menu

Dlaczego warto rozwijać się zawodowo w Polsce?

W czasach otwartych granic coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą. Polacy często wyjeżdżają do Anglii, Niemiec czy Holandii. Pobyty zazwyczaj wiążą się z kilkumiesięcznym lub kilkuletnim podjęciem zatrudnienia, a następnie powrotem do kraju. Najczęstszymi zajęciami wykonywanymi przez Polaków poza granicami kraju są: sprzątanie, praca na magazynie, opieka nad osobami starszymi lub pomoc kuchenna. Często takiemu wyjazdowi towarzyszy tęsknota za rodziną, znajomymi i krajem. W tym artykule udowodnimy, że w Polsce można znaleźć ciekawą, dobrze płatną pracę w fajnym miejscu. Podpowiemy również, jak napisać wyróżniające się CV, które pomoże Ci w podjęciu wymarzonego stanowiska.

praca

Duża różnorodność stanowisk pracy

Dzięki prężnemu rozwojowi gospodarki rynek pracy w Polsce stale się powiększa. Można zauważyć wzrost liczby nowych, ciekawych i perspektywicznych zawodów. Powstaje wiele nowoczesnych firm, które szukają ambitnych osób na wymagające posady. Angażując się i wykazując wiedzą i umiejętnościami, możesz liczyć na wysokie wynagrodzenia i benefity. Poniżej lista rozwijających się, dobrze prosperujących zawodów, które można wykonywać w Polsce:

 • specjalista IT – ze względu na ciągły rozwój technologii zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży jest ogromne. Szczególnie warto zainteresować się stanowiskami takimi jak developer, programista Java czy też architekt IT. Przydatną kompetencją w tym sektorze jest umiejętność tworzenia aplikacji czy gier komputerowych.
 • logistyk – ta osoba jest niezbędna wszędzie tam, gdzie ma miejsce produkcja i sprzedaż. Na tego typu specjalistów zapotrzebowanie istnieje niemalże w każdej branży, między innymi w: transporcie, budownictwie, motoryzacji, elektronice czy energetyce.
 • biotechnolog – specjalizacja, która zyskuje na wartości. Dzięki rozwojowi medycyny, farmakologii oraz ochrony środowiska popyt na to stanowisko stale się powiększa.
 • doradca ds. finansów osobistych – społeczeństwo coraz częściej sięga po pomoc osób, które są w stanie pomóc w zawiłościach związanych z finansami (lokowaniem pieniędzy czy doradztwem kredytowym).

Oczywiście dla osób nieszukających zatrudnienia w korporacjach czy na wysokich stanowiskach również znajdą się miejsca pracy. W wielu branżach obserwowany jest deficyt pracowników. Najwięcej specjalistów brakuje w gastronomii, budownictwie, służbie zdrowia i usługach medycznych oraz transporcie. Chodzi między inni o zawody takie jak: kierowca samochodu ciężarowego, spawacz, pielęgniarka, księgowy, krawiec, kierowca autobusu, kucharz.

Praca w zagranicznych firmach

Nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby mieć możliwość pracy dla międzynarodowych przedsiębiorstw. Wielu biznesmenów z zagranicy wybiera nasz kraj jako miejsce odpowiednie na założenie swojego interesu. Daje to Polakom możliwość rozwoju, podróży służbowych i podszlifowania języka obcego bez konieczności opuszczania kraju.

Praca zdalna

Rozwój technologii przyczynił się do powstania zjawiska, jakim jest praca zdalna. W ostatnim czasie w Polsce wiele firm decyduje się na taką formę zatrudnienia. Dzięki temu możesz wykonywać powierzone Ci zadania, nie wychodząc z domu lub będąc w ulubionej kawiarni. Możesz pracować także w trybie hybrydowym – znajdując się w miejscu pracy, naprzemiennie ze zdalnym wykonywaniem obowiązków.

Praca w dużych miastach

Jeśli praca w domowym zaciszu lub przytulnym pokoju biurowym do Ciebie nie przemawia, mamy dla Ciebie inną propozycję. Polska daje Ci możliwość pracy w dużych, szybko rozwijających się miastach. W tych miejscach znajduje się mnóstwo prężnie działających przedsiębiorstw, które dają interesujące perspektywy na przyszłość. Dodatkowym atutem jest tętniące życiem serce dużego miasta, które docenisz po zakończonym dniu pracy. Mieszkając w Warszawie czy Wrocławiu, z pewnością nie będziesz narzekać na nudę. W Polsce znajduje się mnóstwo miejscowości, w których można prowadzić interesujące życie społeczne. Poniżej przeczytasz krótką charakterystykę najciekawszych miejsc w Polsce.

 • Najchętniej wybieranymi miastami do zamieszkania są Warszawa, Zielona Góra i Toruń.
 • Jeżeli cenisz sobie życie społeczne i kulturowe, powinieneś zainteresować się Warszawą, Krakowem lub Poznaniem.
 • Gdynia, Koszalin i Grudziądz są miejscami, które przyciągają dużą ilością terenów zielonych i powietrzem dobrej jakości.
 • Warszawa, Wrocław i Gdańsk to miasta, które mogą pochwalić się najwyższym w Polsce wskaźnikiem rozwoju gospodarczego.
 • Za najpiękniejsze miasta Polski uznawane są Lublin, Olsztyn i Bydgoszcz.

Silna etyka pracy w Polsce

Ważnym elementem dla każdej osoby zatrudnionej w Polsce jest kodeks pracy oraz zasady etyki zawodowej. Pierwszy z nich to akt normatywny, który reguluje prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracobiorcy.

Zasady etyki rozumiane są jako wzór zachowań moralnych, które powinny być przestrzegane w zakładzie pracy przez obydwie strony. Etyczne zachowanie to zysk dla firmy i pracownika, a także dobre warunki i miła atmosfera w zakładzie pracy.

Warto wiedzieć, że w Polsce, jako pracownicy, mamy swoje prawa, które regulowane są przez kodeks pracy. Oto kilka z nich:

 • prawo do godnego wynagrodzenia – żadna praca nie może być wykonywana za darmo, a minimalne stawki wynagrodzenia ustalane są przez państwo.
 • prawo do urlopu i wypoczynku – jasno określony wymiar urlopu, który przysługuje pracownikom.
 • prawo do bezpiecznego wykonywania obowiązków służbowych – pracodawca musi zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki w miejscu pracy.
 • prawo do wynagrodzenia w przypadku odwołania ze stanowiska – w okresie wypowiedzenia należy Ci się wynagrodzenie.
 • prawo do przerwy – przy wykonywaniu pracy w wymiarze co najmniej 6 godzin dziennie obowiązkowa jest co najmniej 15-minutowa przerwa.
 • prawo do urlopu rodzicielskiego – płatny urlop trwający 32 lub 34 tygodnie.

Stwórz CV, dzięki któremu zdobędziesz wymarzoną posadę

Jeżeli powyższy artykuł przekonał Cię do znalezienia pracy w Polsce, pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest zastanowienie się, jak napisać CV. Pamiętaj, że osób aplikujących na to samo stanowisko mogą być dziesiątki. Dlatego ważne jest, abyś wyróżnił się już na początkowym etapie rekrutacji dzięki wyjątkowemu curriculum vitae. Tworząc życiorys, nie wystarczy podać suchych danych na swój temat. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie i wyróżnić się spośród innych kandydatów, należy zainteresować rekrutera. Prawidłowo napisane i interesujące CV to klucz do sukcesu.

Jak stworzyć idealne CV?

Możesz próbować swoich sił, samodzielnie tworząc CV od postaw. Niestety, niesie to ze sobą ryzyko popełnienia błędów oraz braku profesjonalizmu. Pisząc tak ważny dokument, najlepiej skorzystać z przygotowanych do tego narzędzi, takich jak np. Jobseeker. Jest to kreator CV, który zawiera gotowe, profesjonalnie przygotowane szablony curriculum vitae oraz listów motywacyjnych. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie czują się pewnie w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz się martwić o to, czy Twoje CV wygląda dostatecznie profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.